Valgevene president Aljaksandr Lukašenka.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 22. veebruar 2016 16:00
Valgevene opositsionääre rabas Euroopa Liidu otsus vabastada Valgevene suuremast osast majandussanktsioonidest.

Opositsioon on nördinud, sest see annab Valgevene võimudele vabad käed jätkata teisitimõtlejate survestamist, kirjutas Yle.

EL tühistas suurema osa sanktsioone 15. veebruaril, jõusse jäid vaid reisi- ja relvaekspordi keelud. Sanktsioonid president Aljaksandr Lukašenka Valgevenele kehtestati 2004. aastast ning neid laiendati pärast 2010. aasta presidendivalimisi. Reisikeeld ja varade külmutamine on puudutanud rohkem kui 170 valgevenelast, keda Euroopa Liit vaatleb süüdlastena valimispettuste korraldamises ja opositsiooni rõhumises.

Sanktsioonide tühistamise ühe põhjusena tõi EL inimõiguste olukorra paranemise Valgevenes. Enne eelmisel sügisel peetud valimisi vabastati vanglast opositsiooniesindajad ning valimised kulgesid rahutusteta. Opositsioon boikoteeris valimisi.

Arkadi Moshes Soome välispoliitika instituudist peab Euroopa Liidu otsust vaid geopoliitikaks öeldes, et "see on tasu selle eest, et Valgevene ei ole olnud Venemaale Ukraina kriisi ajal päris solidaarne“.

Euroopa Liidule on kasulik leevendada karmi suhtumist ühe Venemaa põlise toetaja ehk Valgevene suhtes just nüüd, kui Venemaa üritab oma positsiooni maailmapoliitikas tugevdada, märkis Marshalli Fondi uurija Joerg Forbrig Guardianile antud intervjuus.

Pikka aega vangis istunud Valgevene opositsioonipoliitik Vladimir Nekljajev ütles Ylele, et opositsioon tõlgendab Euroopa Liidu otsust nii, et EL on nüüd tunnistanud oma viga ning näinud lõpuks, et Valgevene on siiski demokraatia, mitte diktatuur. 2010. aasta presidendivalimistel oli Nekljajev Lukašenka vastaskandidaat. Kohe valimiste järel mõisteti Nekljajev rahutuste korraldamise eest vangi. Nekljajev ütles, et kuigi poliitvangid on vabastatud, ei ole nende mainet taastatud. Kohtuprotsessid teisitimõtlejate üle Minskis jätkuvad.