Maailm

UUS OHT: Islamiriik laiendab Liibüas mõjuvõimu (13)

Õhtuleht.ee, 22. veebruar 2016 12:02
Liibüas Sabatha linna lähedal pärast USA õhurünnakut pühasõdalaste treeninglaagri pihta 19. veebruaril 2016.Foto: AFP / Scanpix
Lääneriike paneb muretsema Islamiriigi (ISIS) mõjuvõimu laienemine Liibüas, kus viis aastat tagasi toimus revolutsioon ja kukutati diktaator Muammar Gaddafi. Riigi nõrkuseks on praegu ühtse sõjaväe puudumine, selle asemel on seal omavahel sõjajalal olevad mässuliste jõugud ning islamistide ideid jagavad kohalikud pühasõdalased

Tavalised pered on tõeliselt hirmul, mõned on kaotanud oma pojad Islamiriigile, mille mõjuvõim Liibüas suureneb päev-päevalt, sest riigi sõjavägi on väga nõrk, jutustas Liibüa teise suurema linna Benghazi linnapea Omar Abdullah Mohamed El Barassi Roomas Soome ringhäälingule Yle.

Samal teemal

El Barassi jutustas, kuidas peamiselt välismaalastest koosnev ISIS värbab, vangistab ja tapab Liibüas, sh ka pealinnas Tripolis. El Barassi sõnul valdab inimesi pahameel, et Liibüas omavahel jagelevatel rahuvalvajatel ei ole õnnestunud takistada terroriorganisatsiooni imbumist riiki.

Islamiriik valitseb kaoselise Liibüa põhjaosas võrdlemisi väikest piirkonda Sirte linna ümber, kuid selle mõjuala on kasvamas, kuivõrd sellega ühinevad riigis tegutsevad pühasõdalaste organisatsioonid.

Liibüa olukorda võib võrrelda Süüria ja Iraagi olukordadega mõne aasta eest, mil ISIS sealseid piirkondi hõivas.

"Võimalik, et Liibüa on Süürias ja Iraagis koomale surutud ISISele mingi varuplaan. Luureallikad räägivad, et viimasel ajal on riiki voolanud mitmeid ISISe võitlejaid erinevatest maadest,“ rääkis poliitilise riski nõustaja Eurasia Group uurija Riccardo Fabiani. Lisaks on Liibüa ISISele oluline ka suurte naftavarude pärast ning seepärast, et see riik asub Euroopa lähedal, selgitas Fabiani.

Vaatamata mõjuvõimu suurenemisele ei ole ISISel õnnestunud Liibüas hõivata suuremat maa-ala, raskused on omavahel sõjajalal olevate sõjajõukudega.

Tripoli aselinnapea Abdulrahman Ib M. Gelali sõnul ei ole ISISel õnnestunud kohalikke elanikke enda poole võita. "ISIS saabus islami nimel, kuid nende tegelikud eesmärgid selgusid kiiresti. Inimesed peavad neid välismaiseks röövlijõuguks, kes tahavad pääseda meie naftavarude kallale,“ rääkis Gelali. „Nende seas on võitlejaid kogu maailmast – marokolasi, srilankalasi, somaale, ka eurooplasi.“

Kui lääneriikide välisministrid leidsid hiljuti Itaalias, et Islamiriigi taolise terroriorganisatsiooni valduses olev ala vaid paarisaja kilomeetri kaugusel Euroopast on ohtlik, arvab Rahvusvahelise kriisigrupi uurija Claudia Gazzini, et Islamiriigi Liibüas asumise ohuga liialdatakse. "Tuleb meeles pidada, et suurem oht tuleb Euroopa seest, juba olemasolevatest ISISe rakukestest, mida on eriti Põhja-Euroopas,“ sõnas Gazzini. Tema hinnangul oleks ISISel ka raskusi Liibüast nafta väljavedamisega, kuna see toimub meritsi, kuid lääneriigid saavad naftatankereid takistada.

Peamine oht on ISISe mõjupiirkonna laienemine Liibüas, sest mida ulatuslikum on mõjuala, seda enam saab see värvata võitlejaid ning suureneb selle sõjaline võimsus, leiab Gazzini.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee