(OLIVER BERG)

„Igaüks teist on Eestile oluline just nimelt seal, kus teie soovite olla,“ pöördus peaminister Taavi Rõivas Eesti vabariigi aastapäeva eel välismaal elavate rahvuskaaslaste poole. Rõivase mõte pole sugugi uus – ka IRLi esimees Margus Tsahkna on kõnelnud lootusest kahest miljonist inimesest, kes töötavad maailmas Eesti majanduse heaks. Valitsuse retoorikas on talentide kojumeelitamisele panustamine asendumas küsimusega, kus toob talent riigile võimalikult palju kasu.

On tõsi, et paljudest täna maailmakuulsatest eestlastest poleks kunagi saanud edulugu, kui nad ei oleks kohalikust konnatiigist kaugemale ujunud. Ometi võib arvata, et neist hinnanguliselt 150 000–200 000 lahkunud kaasmaalastest lõviosa ei pühkinud kodumaa tolmu jalgadelt selleks, et oma ettevõttele oluliselt suurem turg kätte võidelda või et teostada end alal, mis Eestis veel tundmatu. Küsitlustest on selgunud, et eelkõige on väike palk ja halvad elutingimused need, mis sunnivad kotti pakkima. Isegi kui võõrsil tuleb leppida kehvade töötingimustega või kohalikest väiksema palgaga. Nii peaks rahvastiku kahanemise pärast muret tundvaid poliitikuid tegema ärevaks asjaolu, et iga viies eestlane elab suhtelises vaesuses.

Võib vaielda, kas „Talendid koju!“ projekti raames kahe aastaga kodumaale naasnud 27 talenti kõnelesid edukast kampaaniast või mitte, kuid selge on see, et ainult patriotismile rõhuvate kampaaniatega vaeseid kodumaa küljes ei hoia ega juba lahkunute masse tagasi ei too. Elatustaseme parandamise ja teiste pikaajaliste eesmärkide kõrval on muudki, mida ära teha, et kodumaale naasmine võimalikult lihtne ja valutu oleks.

Peaministri sõnul on oluline, et välismaal elavatel eestlastel ei kaoks side kodumaaga. Rõivase jaoks väljendub see selles, et lapsed räägivad eesti keeles ja vanavanematega ollakse lähedased. Samas on nii mõnigi Eestisse naasta soovija kurtnud, et side kodumaaga lõigatakse paljudel peredel läbi näiteks sellega, et ajutiselt välismaale lahkuvatele lastele ei hoita koolikohta. Neile argimuredelegi, millega kauemaks kui puhkuseks tagasitulijad kokku puutuvad, tuleks lahendused leida.

Jaga artiklit

39 kommentaari

H
hoiatus  /   16:11, 24. veebr 2016
ÄRA ENNE KOJU TULE, KUI PINK ON RIIGIREETURITEST PUHAS
P
Provinzialka Primitivka   /   04:56, 23. veebr 2016
Ka depressiises provintsikolkas on oma volud...

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis