Skandinaavia ülemjumala nime kandev Odini sõdalaste rühm ei ole midagi muud, kui mäng pagulastega seotud murelikkusega. Rühma taga seisvad isikud on tegelikult poliitikud, kellesse tuleks ettevaatlikult suhtuda. Turvalisuse pärast südant valutavatel inimestel tuleb aidata tulla abipolitseinikuks, kellele on antud piisavalt õigusi ja võimalusi turvalisuse eest seista.

Imerohi pagulasmurele?

Eesti meedias ilmuvad tihti päris õõvastavad uudised, et Soome pagulaskeskuses oli suur kaklus või Rootsi pealinna lähistel ründas pagulastaustaga inimene mõnd kohalikku või teist pagulast. Kuigi endiselt on Skandinaavia suhteliselt turvaline piirkond elamiseks, näiteks on Soomes 100 000 elaniku kohta märksa vähem tapmisi kui Eestis, jõuavad need probleemid teravalt ka eestlaste teadvusesse.  

Eesti inimesed ei taha, et meie ühiskonna habrast tasakaalu lammutataks uute ja senisest palju tõsisemate integratsiooniprobleemidega. Tõeliste sõjapõgenike ja abivajajate eristamine valetajatest on keeruline, uue lõimumismetoodika loomine on samuti raske, kuid kindlasti mitte võimatu. Nii Eestis kui ka Euroopas on kogemusi, mis aitavad ohtudega toime tulla eeldusel, et migratsioonitemaatikat käsitletakse mõõdukalt.

Ja siis ilmub tema – uhke nimega ja oma sõnumiga. Peab koosolekuid baaris ja kannab oma vormi. Tema on Odin, kes pakub imerohtu kõikidele turvalisuse muredele. Annab ju ühe poliitilise liikumise mõõdu välja küll.

Olen sotsiaalvõrgustikes märganud Odini sõdalaste tegevuse pooldajate argumente: valitsus ei ole usaldusväärne ja seetõttu ei sobi korra tagamiseks enam ka politsei – jällegi puhtpoliitiline avaldus; rahval on aeg ise koonduda, et kaitsta Maarjamaad võõraste eest! Neis loosungeis on nii manipuleerimist kui ka tõsist pettumust Eesti valitsuse senises tegevuses pagulasprobleemiga. Seda võimendab äärmuste aktiveerumine viimasel aastal – näiteks EKRE suurendab pingeid süsteemselt.

Abipolitseist piisab

Siiski tahaks veenda rahulolematuid, et professionaalne ametkond nimega politsei- ja piirivalveamet kaitseb Eestis inimeste elu, tervist ja vara, olgu Toompeal sinine, kollane või oranž valitsus. Seadusriigi üks tunnus on see, et seadust rakendav ametkond on võimalikult neutraalne. Turvalisus luuakse ikkagi koostöös, mitte vastandudes politseile ja vabatahtlikele abipolitseinikele. Olles peaaegu neli aastat abipolitseinik olnud, võin kinnitada, et see on parim viis, kuidas vabatahtlikuna seista turvalise Eesti eest.

Abipolitseinikke on kaasatud politsei tegevusse juba üle 20 aasta. Kehtiva abipolitseiniku seaduse paragrahv 2 ütleb: „Politsei tegevuses osalemise ajal on abipolitseinik riigivõimu esindaja, kelle seaduslikud korraldused on täitmiseks kohustuslikud.“ Nõuetele vastav kodanik saab läbida koolitusi: õigus-, relva-, taktika ja erivahendite kursusi. Tublimad saavad alarmsõiduki juhtimise koolitust.

Abipolitseinikud patrullivad koos politseiametnikega, aga on ka eraldi abipolitseinike patrullid. Neil on õigus kasutada seadusega piiratud juhtudel erivahendeid, enesekaitseks ka tulirelva. Abipolitseinik saab isikuid seaduse alusel peatada, küsitleda ja kinni pidada.

Ühiskond ja riik usaldab abipolitseinikku, seetõttu ongi talle antud nii suured õigused, mis on mitmes osas sarnased politseiametniku õigustega. Abipolitseinikult oodatakse vastutasuks ausust ülesannete täitmisel, seaduskuulekust, inimlikkust ja erapooletust. See on unikaalne koostöövorm, mis võimaldab kodanikel öelda, et meie olemegi Eesti riik.

Odini juhid ei ole usaldusväärsed ja nende poliitilised sihid on segased. Mida tähendab näiteks pagulaste vaos hoidmine, kui uued pagulased ei ole Eestisse veel saabunudki? Ja kes oskab seletada, millise traditsioonilise elulaadi eest odinlased võidelda tahavad? Kriitiliselt mõtlev kodanik kindlasti hoidub ennast nendega sidumast ja teeb vahet turvalisuse tagamisel ning ideoloogilisel võitlusel.

Jaga artiklit

35 kommentaari

K
Kaugele  /   07:35, 23. veebr 2016
Sergei sellise pugemisega jõuda loodab? Tuleb osata ka tulevikku näha, mis juhtub 5 ja 50 aasta pärast, mitte pimesi lahmida.
M
metlev  /   18:21, 22. veebr 2016
ei erine lõpuks ossinovskist või kristopoovitsist kamsamool on mosgaah ikka
aga ahvidele tuleb tunda anda et pole oodatud

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis