Katrin Lust (Erakogu)

Lahvatanud on jälle üks järjekordne sulepeast välja imetud skandaal- Odini sõdalased! Kes need on, kus need on, miks nad on ja kes nendega on liitunud. Tegelikult näitavad need odinlased meie riigi tegemata jätmist ja valitsuse nõrkust.

Tuletame kooliajast meelde, et olid õpetajad, kelle klassiruumi valitses hiirvaikus ja keegi ei julgenud talle vastu iitsatada. Teise õpetaja tunnis käis aga õudne säbru ja õpetaja suunas loobiti paberlennukeid ja tema tagumiku alla topiti knopkasid.

Täpselt samasugune seis on tegelikult ka riigivõimuga. On juhte, kelle alluvuses valitseb täielik kord ja range distipliin, aga ka neid kelle alluvuses on täielik korralageduses.

Kohtusin sel nädalal kunagise Eesti peaministri Tiit Vähiga, kes rääkis, et ta ei saa vahel meie riigi pärast muretsemise tõttu öösiti magada. Ta ütles, et tema poeg on Taavi Rõivasest kaks aastat noorem ja Vähi poega oma ettevõtet veel juhtima ei luba. Täpsemalt ütles ta, et poeg on asjalik ja nutikas, aga hetkel koolitab ta teda 69- aastaselt veel välja. Seetõttu teebki talle muret, et meie riiki juhib Vähi poja vanune 34-aastane Taavi Rõivas, kes ei ole Vähi sõnul elu sees kordagi reaalses elus päris tööd teinud ja ei tea päris majandusest mitte midagi.

Sattusime Vähiga arutama ka päevakajalist Odini sõdurite teemat, kuna TV3 operaator Riho (kellega olime minu lugu filmimas) hõikas välja, et ta sõidab nädalavahetusel Soome odinlasi filmima.

Vähi tõmbas odinlastega seoses kohe paralleeli Pullapää kriisiga, mis maksis 1990ndate alguses siseministrile ja kaitseministrile nende ametikoha.

Toona juhtus see, et üks Asso Kommeri poolt juhitav jäägerkompanii astus välja täies koosseisus Eesti Kaitsevägede koosseisust. Lõppes see sellega, et poole aasta pärast näitas Asso Kommer peale arreteerimist ette ühe vene ärimehe laiba, kelle jäägrid olid paar päeva enne surma kinni võtnud. Lisaks toimus tulevahetus Tallinna kesklinnas, kus tuntud kriminaalpolitseinik Koit Pikaro sai haavata. Selle peale astus tagasi Lagle Parek, kes oli toonane siseminister ja eelnevalt oli juba tagasi astunud Hain Rebas, kes oli siis kaitseminister. Sellega sai separatism ja allumatus kaitsevägedes lõpetatud. Aasta oli siis 1993 ja olukord oli hoopis teine. Vabariik oli noor ja õhuke ning taolise seisu võib sellele ajahetkele süüks panna. Ka Mart Laar, kelle valitsusajal see kõik toimus, kui ta oli sama vana kui Rõivas praegu- suutis siiski olukorda otsustusvõimeliselt kontrollida. Niiet ka ainiti vanuses ei ole asi kinni.

Täna on seis teine. Meil on üle kahekümne viie aasta vanune riik ja vähemalt kõik sisejulgeolekut tagavad institutsioonid töötavad piisavalt hästi. Usun, et kõigil on meeles 2007. aasta Pronksiöö. Mis oleks saanud siis kui Eestis oleksid moodustanud oma grupeeringi Taara sõdalased, kes võtavad oma motoks Tallinnas korra hoidmise ja näiteks selle, et puhastada Tallinna kesklinn venelastest korrarikkujatest ja meeleavaldajatest. 

Õnneks suutis tollel hetkel ikkagi Ansipi käe all valitsus teha õigeid otsuseid ja inimesed ei tulnud iseseisvalt tänavatele korda looma. Samal ajal hakkas aga Kaitseliiduga ühinema tohutu hulk inimesi ja paljudest said abi politseinikud.

Vähil võib olla õigus kui ta ütleb, et Odini sõdurid näitavad kõige selgemalt meie praeguse peamistri nõrkust, kes ei suuda end kehtestada ja sellisele isehakanud tegevusele lõppu teha.

Vähi ütles, et Eesti riigis ei ole vajadust mingitele odinlastele, sest korralikus riigis on korra tagajateks politsei ja Eestis aitab ühiskondlikus korras korda tagada ka abipolitsei ja kaitseliitlased. Rõivase roll on praegu kutsuda korrale oma alluvad ja näidata välja, et ta on juht, kes suudab kontrollida olukorda.

Rõivas on ise rääkinud ja jätnud mulje nagu ta ajaks mingit tagatoa diplomaatiat, et säilitada koalitsiooni või midagi muud taolist. See võib ka nii olla, aga tavainimesele on jäänud just selline mulje nagu ka Tiit Vähile- kui isegi mitte halvem.

Odinlased polegi probleem, aga nende tekkepõhjus on lihtne- see tuleneb inimeste teadmatusest ja hirmust pagulaste osas. Selle olukorra on aga tekitanud riik, kes ei ole piisavalt oma rahvale selgitanud, mis tegelikult toimub.

On selge, et aasta aega tagasi ja pool aastat tagasi oleks võinud ikkagi riik rändekriisi osas teistmoodi käituda. Kui mina käisin varasügisel Ungaris ja nägin oma silmaga põgenikke, kes Euroopa Liitu sisenesid kümnetes tuhandes iga päev ja kes rääkisid kui ühest suust, et Eestisse nad tulla ei taha (kuivõrd Merkel lubas neile Saksamaal kõige paremaid tingimusi) siis meil tehti samal ajal selgitustööd, kuidas me peaksime pagulasi siin ikkagi vastu võtma. Meile rõhuti juttu, mille igas teises lauses figureeris sõnapaar Euroopa solidaarsus.

Tänaseks on selge ka ametlikult, et poliitika mida pool aastat tagasi aeti, ei ole jätkusuutlik.

Mind panebki imestama see, et kui mina lihtinimesena sain Ungaris kohe aru sellest, mis tegelikult toimub ja tõin selle ka läbi kaamerasilma televaatajani, siis kuidas on võimalik see, et valitsus (kellel jookseb kogu info kätte nii NATO kui ka EL-i julgeolekuorganistasioonide kaudu) tol hetkel ei mõistnud olukorda.

Selle asemel, et saata Eston Kohver vene piiri äärde luurama, oleks pidanud äkki mõne temasuguse mehe saatma luurele hoopiski Kreekasse või Ungarisse.

Jaga artiklit

56 kommentaari

M
msi eltsile  /   22:43, 26. veebr 2016
kats lubas ju omal ajal teha filmi berliini kodututest. tal on ju isiklik tartu sõber seal ees. niiet polegi moslemid ainukesed, kes sakslaste külalislahkust hindavad.
E
Elts  /   21:42, 26. veebr 2016
Huvitav oleks teada mis on Katsi arvamus Presidendi kõnest ja presidendi proua tagasihoidlikust kleidist?Mina isiklikult arvan uuest presidendiprouast, et ta on tagasihoidlikum ja mittemillegiga silma ta seal ei hakanud, kui eelmine proua kohe nautis kaameraid, kuid temast siiani jäänud mulle mulje, et ta ei anna põhjust meedias kirjutada.Kui neid võrrelda, siis mulle meeldis Evelin rohkem.Presidendi kõne oli samuti selline, kui me musti ei ei salli, siis pole loota ka eurorahaseid,sest ülemineku toetused on juba lõpukorral.Muidugi see valitsus, mis Eestis on on ka selline, mis kaugeneb lihtrahvast ja otsustab rahva suhtes negatiivselt.Muidugi igal halval on ka head küljed, sest selline rahva vaenulik valitsus ei meeldita siia pagulasi ja ka paraku Eesti lihtrahvas on sunnitud minema välismaale majanduspõgenikeks ja Eesti rahva arv muutkui väheneb ja lahendust ei paista tulevat.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis