Õhtulehe spordiblogi

Ville Arike | Korvpalliliit patustega uskumatult pehme (5)

Ville Arike, 19. veebruar 2016, 06:01
Pildil olev kohtunik pole panustamisega seotud. Temal ja ta kolleegidel kulub vilemeeste maine taastamisele omajagu aega. Laura Oks
Eesti edumeelset spordiüldsust vapustas teisipäevane korvpalliliidu juhatuse otsus, kui panustamisskandaali tekitanud kohtunikule Rain Rannametsale määrati kaheaastane tegutsemiskeeld. Räägi, kellega tahad, kõik ütlevad, et sellisel inimesel ei tohiks enam olla korvpalliväljakule asja. Täpsemalt – ei tohiks olla asja, vile suus.

Heakene küll – kui kodumail polnud veel valmistatud täpseid reegleid, millisel tasemel kohtunik kus ja mis tasemel mängudele spordiennustustes panustada üldse tohiks, siis loogikast ja tervest mõistusest saab ometi lähtuda. Samuti rahvusvaheliste organisatsioonide ettekirjutustest.

Panustamistont on võimas ja selle vastu tuleb võidelda kõige rangemal moel. Kaheaastasest karistusest võiks kuidagi veel aru saada, kui Rannamets panustanuks temast kaugele jäänud mängudele. Kuid – alaliidu juhatuse ees oli must-valgel ka tõestus panustamisest mängule, kus mees ise vilistas! Mida juhatuse liikmed mõtlesid, kui otsustasid olematu karistuse poolt? On omapärane, et esmalt lastakse soovitus karistuse kohta anda alaliidu aukohtul. Juhatuses on ju ometi ühiskonnas tunnustatud, mõtlemisvõimelised ja eeldatavalt pädevad inimesed.

Väga halb on asjaolu, et Rannamets on allapoole kiskunud terve Eesti kohtunike maine. Ausatel vilemeestel kulub nüüd tükk aega selle endisele kõrgusele tagasi tõstmiseks. Seda enam, et eestlased on just hakanud rahvusvahelises pildis üha rohkem silma paistma.

Aare Halliko saab määramisi Euroliigasse ning on EuroCupil ja VTB Ühisliigas tõusnud mängude vanemkohtuniku staatusesse. Asjaolu, et Ühisliiga valis ta koos Serbia ja Horvaatia tippmeestega vilistama põhihooaja tähtsaimat mängu Himki – CSKA, näitab väga suurt usalduskrediiti.

FIBA korraldatavate eurosarjade mängudel on vanemkohtunikuks kerkinud Mart Uuehendrik. Kiirelt arenenud Rain Peerandi saab regulaarselt teenindada eurosarjade ja Ühisliiga mänge. Rahvusvahelisel tasandil jätkavad ka vennad Suslovid.

Peale Rannametsa on üleval Rakvere Tarva teema, sest korvpalliliidu enda liikmete esindajate seas leidub piisavalt palju neid, kes kahtlevad, kas Virumaa klubi on oma rohkem kui 30 000 euro suuruse riigivõla kõrvalt tasunud korrektselt meistriliigas osalemise tasu (mille maksimumsuurus on 12 780 eurot, kuid mis noortevõistkondade olemasolu ja karikavõistlustel osalemise korral kindlalt paika pandud summa võrra väheneb) ja 20 000+ eurot litsentsitasusid. Alaliidust päringule vastuseks saadetud e-kiri, et kõik on korras, neid ei veena.

Parim oleks, kui korvpalliliidu juhid lööksid seda soovivate liikmete ees pangaväljavõttes sobivad kohad lahti, kus on näha Tarva tehtud ülekanded. Kuni seda ei tehta, jäävad kahtlused õhku. EOK presidendiks pürgival korvpalliliidu presidendil Jüri Ratasel on viimane aeg näidata oma otsustusvõimelisust. Alaliidu ühe liikme esindaja on paraku tõdenud (mitte ainult Tarva küsimust silmas pidades), et Ratase valitsemisaja kolme aastaga on avatud organisatsioonist saanud oma liikmete jaoks kinnine organisatsioon.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee