Mihhail StalnuhhinFoto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Geidi Raud 18. veebruar 2016 13:40
Maksumaksja vaenlase tiitel anti endisele riigikogu liikmele Priit Toobalile ja praegusele riigikogu liikmele Mihhail Stalnuhhinile.

Eesti maksumaksjate liidu hinnangul sümboliseerivad nad kõige teravamalt kuluhüvitiste kuritarvitusi ja väärkasutusi. Nimelt lasi Stalnuhhin hüvitada abikaasale ja pojale kasutamiseks antud auto liisingumaksed ning Toobal tankis lühikese aja jooksul ebamõistlikult suure koguse autokütust.

Maksumaksjate liit leiab, et autoliisingu maksete hüvitamine riigikogu liikme tööga seotud kuluna on ebaseaduslik ja tuleb lõpetada.

Riigikogu liikmed peavad lähtuma samadest reeglitest, mille nad kehtestanud maksumaksjatele — isikliku sõiduauto kasutamise kulud hüvitatakse ainult sõidupäeviku alusel. Samuti tuleb luua selged reeglid ning määrata pädev asutus, kes kontrolliks esitatud taotluste õigsust ja vajadusel keelduks ebaõigetest väljamaksetest või nõuaks alusetult makstud raha tagasi, teatas maksumaksjate liit.

Maksumaksja vaenlase tiitli nominentideks esitati veel koalitsioon Eesti majandust kahjustavate läbimõtlematute maksutõusude eest, maksu- ja tolliameti peadirektor Marek Helm ettevõtjatele suurt lisatööd ja kulusid tekitanud maksumuudatuse rakendamise ning kiirustades tehtud IT-lahenduste eest. Samuti Tallinna linnavalitsus parkimistasu tõstmise eest.

Maksumaksja sõbra tiitlit välja ei antud, kuid selle asemel anti välja kaks eriauhinda.

Eesti Päevalehe toimetust tunnustati 29. septembril 2015 ilmunud artikli ja fotode eest, milles paljastati, et Mihhail Stalnuhhini liisitud autot kasutab tema abikaasa selleks, et koeraga jalutama minna.

Ettevõtja Atso Matsalu sai tunnustuse selle eest, et ta avalikustas veebruaris 2015 ajakirjanduses maksu- ja tolliameti kirja, milles nõuti ühe osaühingu juhatajalt selgitusi spordiklubi parklasse pargitud ametiauto kohta. See artikkel leidis suurt vastukaja ning ajendas diskuteerima, millised võtted on maksuametile lubatud ja milline peaks olema ametiautode mõistlik maksustamine.

Eesti Maksumaksjate Liit on 1995. aastal loodud mittetulundusühing, mis kaitseb maksumaksjate huve ja õigusi, taotleb optimaalset maksukoormust ning jälgib kogutud maksuraha efektiivset kasutamist.