Eesti uudised

Lendurite esindajad pöördusid Estonian Airi vastu kohtusse 

Toimetas Geidi Raud, 18. veebruar 2016 10:10
Estonia Airi lennukidFoto: Stanislav Moškov
Eesti Liinilendurite Assotsiatsiooni (ELA) esimees pöördus töötajate huvides pankrotistunud Estonian Airi vastu kohtusse.

Tänavu 15. jaanuaril toimus Estonian Airi (EA) võlausaldajate esimene üldkoosolek, kus valiti võlausaldajate poolt ka pankrotitoimkond, kuid Estonian Airi endised töötajad leidsid, et pankrotitoimkonna moodustamise tulemus tuleb vaidlustada ja Estonian Airi vastu pöörduti kohtusse.

Harju maakohus võttis menetlusse pilootide ametiühingu esimehe Helen Reinholdi hagiavalduse Estonian Airi vastu võlausaldajate 15. jaanuari üldkoosoleku otsuse pankrotitoimkonna moodustamise osas kehtetuks tunnistamiseks möödunud nädalal.

Maakohus vaatab esitatud hagiavalduse läbi Kentmanni kohtumajas 14. märtsil.

Samal teemal

"Arvestades seda, et lõpptulemuse osas ei ole vahet, kas kohtusse pöördub üks võlausaldaja või palju võlausaldajaid, otsustasime menetlusökonoomia huvides, et Estonian Airi vastu pöördub kohtusse üksnes üks võlausaldajatest," selgitas Reinhold.

Tulenevalt seadusest on pankrotitoimkonna ülesandeks kaitsta pankrotimenetluses võlausaldajate huve ja teha pankrotihaldurite tegevuse üle järelvalvet. Pankrotiseaduses on sätestatud, et pankrotitoimkonda peavad kuuluma nii suuremate kui ka väiksemate nõuetega võlausaldajate poolt esitatud isikud.

"Paljude Estonian Airi endiste töötajate arvates tuleneb seega seadusest otseselt, et pankrotitoimkonda peavad kuuluma nii suuremate nõuetega võlausaldajate poolt esitatud isikud kui ka väiksemate nõuetega võlausaldajate poolt esitatud isikud," ütles ELA esimees Reinhold.

Estonian Airi võlausaldajate 15. jaanuari üldkoosolekul esitasid suuremate nõuetega võlausaldajad üldkoosolekul pankrotitoimkonda valimiseks viis isikut ja väiksemate nõuetega võlausaldajad kolm isikut.

Üldkoosolekul otsustati riigi kui suurima nõudega võlausaldaja ja ühtlasi pankrotivõlgniku Estonian Airi omaniku häälteenamusega, et pankrotitoimkond moodustatakse viieliikmelisena, kuigi koosolekul 129 koondatud töötajat esindanud vandeadvokaat Rando Antsmäe poolt tehti ettepanek seitsmeliikmelise pankrotitoimkonna moodustamiseks.

Üldkoosoleku otsusega loeti pankrotitoimkond moodustatuks nelja suuremate nõuetega võlausaldajate esitatud liikmekandidaadist ning üksnes ühe väiksemate nõuetega võlausaldajate esitatud isikutest, kelleks on riigile kuuluva ettevõtte AS-i Tallinna Lennujaam juristi ametikohal töötav Ester Kodar.

Ülejäänud pankrotitoimkonna liikmeteks said riigi esitatud liikmekandidaadid Ulla Saar, Silvi Uljas ja Airi Jansen-Uueda ning riigiosalusega Estonian Airi asutatud ettevõtte EA Jet Leasing Ltd esitatud vandeadvokaat Klen Laus.

"Sisuliselt on tegemist olukorraga, kus ühel või teisel viisil on kõik pankrotitoimkonna liikmeteks loetud isikud otseselt või kaudselt seotud riigiga või sellega seotud ettevõtete tegevusega. Väiksemate nõuetega võlausaldajate poolt esitatud isikutest kaasati riigiosalusega ettevõtte AS-i Tallinna Lennujaam töötaja. Samas, koondatud töötajate kui väiksemate nõuetega võlausaldajate esitatud kandidaate pankrotitoimkonda ei kaasatud. Pankrotitoimkonna moodustamine ei ole kooskõlas seadusega ja ei ole ka läbipaistev, isegi, kui seda on püütud näidata JOKK-lahendusena," ütles Reinhold.

ELA andmetel on väikeste nõuetega võlausaldajate arv suurte nõuetega võlausaldajate arvust märkimisväärselt suurem. See tähendab, et väikeste nõuetega võlausaldajad on pankrotimenetluses arvulises enamuses.

Reinholdi kohtus esindav vandeadvokaat Rando Antsmäe märkis, et pankrotimenetluses tuleb arvestada ka väiksemate nõuetega võlausaldajate huvidega ning ka neil peab olema efektiivne võimalus oma huvide kaitsmiseks.

"Suur osa Estonian Airi endistest töötajatest leiab, et käesoleval juhul ei ole koondatud töötajatest võlausaldajate huvid 15. jaanuari üldkoosoleku otsusega moodustatuks loetud pankrotitoimkonna koosseisu puhul piisavalt kaitstud," lisas Antsmäe.

Tema sõnul on Estonian Airi endistel töötajatel kui väiksemate nõuetega võlausaldajatel põhjendatud huvi, et pankrotitoimkonnas oleksid ka endised töötajad kui väiksemate nõuetega võlausaldajad esindatud piisavalt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee