(LAURA OKS)

Edgar Savisaar tegi positiivse ettepaneku laiendada Eestis otsedemokraatiat ja panna kooseluseadus ja pagulaspoliitika rahvahääletusele. Seni on uues Eestis referendume korraldatud põhiseaduse heakskiitmiseks ja Euroopa Liiduga ühinemiseks. Kardan aga, et Savisaare pakutud probleemid otsedemokraatia uue laine käivitamiseks on pisut väikesemõjulised.

Kuulame rahva arvamust!

Olukorras, kus enam kui pooled traditsioonilised pered purunevad ja tuhanded lapsed hävitatakse emaüsas, tuleks ehk koos paarisaja inimese kooseluõigusega küsida rahvalt luba ka abielulahutuste keelustamiseks või abordipatu lõpetamiseks. Seoses mõnesaja uusmigrandi vastuvõtmisega oleks vaja kindlasti teada ka seda, mida arvab meie kodanikkond 80 000 kodakondsuseta isiku Eestis viibimise perspektiivist.

Ja kindlasti ootab rahva arvamust valitsuse ja riigikogu rahvavaenulikult kehtestatud surmanuhtluse keelustamine – tean seda, kuna olin üks kahest valitsusliikmest, kes omal ajal selle vastu hääletas. Ning olukorras, kus pealinna linnapeale on esitatud kuriteokahtlustus, oleks kindlasti oluline teada saada, mida arvab kogu eesti rahvas tema ametisolekust. Kardan, et Savisaar ei soostuks nende küsimuste rahvahääletusele panekuga, sest ka siin on ju tulemus üsnagi ennustatav, nagu tema pakutud valikute puhul.

Me kuuleksime Savisaarelt, et linnapea ametisolek on mitte otsedemokraatia, vaid volikogu otsustada, ja tal oleks täiesti õigus. Nii nagu on riigikogu otsustada seaduste tegemine ja rahva pädevuses on esindusorgani valimine, millele oma näo andmisega on ta ju toredasti toime tulnud. Selles võime veenduda iga päev.

Vastutavad ikka teised

Kui ilma naljata selgitada, siis minu usk otsedemokraatia kõikevõitvasse tarkusse vähenes oluliselt pärast 1992. aasta riigikoguvalimisi, kui selgus, et kodumaises vabadusvõitluses täiesti tundmatu tubli ameerika kolonel Jüri Toomepuu kogus ligi  17 000 häält. See oli rohkem, kui said vabadusvõitluse tollased juhid Savisaar, Kelam, Nugis ja Lauristin nelja peale kokku. Toomepuu sai oma tulemuse lubadusega kõik vene kolonistid Eestist välja lüüa ja endised kommunistid tööta jätta, kedrates raadios kolme nädala jooksul söögi alla ja söögi peal ilusat laulu "Maikuu, suur toomepuu, uhke ja õisi täis."

Olen kindel, et rahvas oleks tol korral Toomepuu ka presidendiks valinud, kui ta oleks taibanud kandideerida. Paraku jäid lubadused täitmata, järgmiste valimiste häältesaak oli neli korda väiksem ja parlamendiuks jäi tema ees suletuks. Rahva ehk jumala hääl on väga kergesti mõjutatav ja kiiresti muutuv ja pahatihti oma valikute tegelikke tagajärgi ei nähta ette. Sest mis on kergem kui anda oma hääl, teades, et otsust täide viima ja selle eest vastutama peavad hakkama teised ehk parlament ja valitsus.

Jaga artiklit

20 kommentaari

M
Murelik eestlane  /   17:36, 23. veebr 2016
Kui hr. Nääsi, Savisaaare advokaadi, kes oli kohapeal ja sündmuste otsene pealtnägija, artikkel hoolega läbi lugeda siis tuleb ikka õud peale küll. Kui INIMESE KODU , kes on vaevalt taastunud rängast op-ist ja pikaajalisest võitlusest elu ja surma peale, ikka rünnatakse 18 RELVASTATUD MASKIDES MEHEGA kes summavad, sobravad keeravad kõik segi ja ajava kotti kõik mis heaks arvavad ja see toimub 14 tundi järjest! Vahepeal tehakse TV otseülekannnet ilma et kaitsjatele sõnaõigust antakse. Kiirabiauto kaasa toomine näitab et teatakse väga hästi millega see lõppeda võib. Minu arvates oli see täiuslik mõrva stsenaarium „Psühhoterror Hundisilmal“- 99 sajast sellises olukorras ei oleks eluga pääsenud.
Tekib küsimus kes on selle õõvastava etenduse stsenarist ja pealavastaja? Midagi enda kohta on ta ise juba meile teada andnud- see on riukaliku fantaasia ja olematu moraaliga , õigemini täiesti amoraalne inimene. Tal on hädasti vaja raha. Ta on võimule lähedane inimene aga ta loodab saada võimu juurde.
Selles situatsioonis on niipalju rikutud õigus- õiglus -ja kriminaalmenetluse reegleid ja tavasid. Mind paneb imestama kuidas teiste parteide esindajaid , samuti suur osa KE vaatavad rahulikult peal ja osa kindlasti hõõruvad käsi , tore Savi kukub , meie saame hääli rohkem, meid see ei puuduta. Vale !see ei ole üksnes rünnak Savisaare vastu , võimu kuritarvitamine tõe ja õiguse väänamine , see on rünnak eesti rahva vastu! Meil on mitmeid häid uurivaid ajakirjanikke , kes võiks kõik need opositsiooni juhi suhtes teostatud klaperjahi üksikasjad, ka pikkade eelnevate aastate jooksul välja tuua ja kirja panna koos nende kulisside- taguste niiditõmbajate esile toomisega koos nende valgustkartvate detailidega. Loodan Euroopa inimõiguste kohtu professionaalsusele.
A
A  /   16:41, 18. veebr 2016
Mis lubadusi see Toomepuu ainuisikuliselt täita oleks saanud ?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis