Eesti uudised

Kaljurand: Vene pool ütles välja, et oleme jõudnud külma sõja etappi (42)

Jane Saluorg, 17. veebruar 2016 14:40
Foto: Stanislav Moškov
Seisukoht, et Lääs ja Venemaa peavad Süüria kodusõja lõpetamiseks tegema tihedat koostööd, kinnitati osapoolte vahel eelmise nädala lõpus kokkuleppena. Täna toimunud pressibriifingul ütles Eesti välisminister Marina Kaljurand, et pole kindel, kas kõik osapooled Müncheni julgeolekukonverentsil sõlmitud kokkuleppest ühte moodi aru on saanud.

Leppe kohaselt peab vägivald Süürias lõppema käesoleva nädalaga. Kahtlust, et osapooled pole algusest peale lepet ühte moodi mõistnud, tekitas Kaljuranna sõnul juba Münchenis aspekt, et Vene esindus ei kasutanud leppest rääkides kordagi sõna "vaherahu". Lääne jaoks kokkulepe aga just seda tähendabki.

Samal teemal

Ka ei ole välisministri sõnul Venemaa vaherahu tagamiseks sel nädalal Süürias oma käitumist muutnud – jätkatakse terroristide pommitamist. Terroristid on venelaste jaoks kõik, kes võitlevad Assadi vastase režiimiga. Sealhulgas ka al-Assadi vastu sõdivad opositsioonilised relvajõud.  

Müncheni konverentsile tagasi viidates tõi Kaljurand kolmanda kahtlust äratava punktina  välja, et Saksamaa esindus pakkus lepingu jõustumise tõenäosuseks küll 51%, Venemaa välisminister Sergei Lavrov aga 49%.

"Vene pool ütles selgelt välja, et oleme jõudnud külma sõja etappi," sõnas Kaljurand. "Mis on Venemaa täpsemaks eesmärgiks Münchenis sõlmitud kokkuleppega seonduvalt, peaks selguma selle nädala lõpuks," lisas ta.

Välisministri sõnul sarnaneb Venemaa käitumine hetkel eelmise aasta alguses Ukraina kriisi valguses sõlmitud Minski ja Debaltseve kokkuleppega, milledele vaatamata jätkas Venemaa relvastatud lahinguid ka vaherahu ajal.

"Venemaa allkirjastab kokkuleppeid, kuid seejärel teeb kõik, mis tema võimuses, et neid õõnestada. Venemaa võitleb rahvaste suveräänsuse eest ja siis tegutseb nii, nagu riigipiire ei oleks olemas," kommenteeris toon USA esindaja Samantha Power Venemaa käitumist, kui Venemaa jätkas Debaltseve separatistide relvastamist ja oma sõdurite üle piiri viimist.

Kaljurand lisas veel, et dialoog NATO-Vene nõukogude tasemel, mille võimalikkusest enne Müncheni julgeolekukonverentsi räägiti, ei tule praegu kõne alla. Osapooled on erinevatel arusaamadel, kuidas probleeme lahendada. Näiteks tõi Kaljurand Venemaa seisukoha, milles Vene pool keeldub NATOga arutamast Ukraina teemasid. Välisministri sõnul tagab eduka koostöö aga just punkt, et kõik probleemid ja konfliktid arutatakse omavahel läbi.

Kuigi Müncheni julgeolekukonverentsil peetud kõnes lausus ka Venemaa peaminister Dmitri Medvedev, et Süüria probleemi lahenduseks on Lääne-Vene vaheline koostöö, näib olukord hetkel ikkagi jäärapäiselt paigalseisev - koostööst on veel vara rääkida.

Samal teemal

29.03.2016
Lavrov hoiatas Rootsit NATOga liitumise eest
16.01.2016
Leedu president: globaalne julgeolekuolukord teravneb