Juhtkiri

Juhtkiri | Inimjaht elatisvõlglastele alaku? (28)

Õhtuleht.ee, 16. veebruar 2016 18:09
Foto: TAIRO LUTTER
„Riik peaks elatise väljanõudmise koorma ikka enda peale võtma. Meil on ju olemas inforegistrid, väga hästi saab võlgnike elu põrguks teha!” sõnas 2013. aastal sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna. Vaid mõni aasta hiljem allkirjastas Tsahkna, nüüd juba sotsiaalkaitseminister, perehüvitise seaduse eelnõu, mis lubab rongavanemate elu juba järgmisel kuul tõepoolest raskeks teha.

Elatisvõlgnike pitsitamisele ühe Euroopa karmima seadusega annab alust statistika – üle 8000 elatise maksmisest hoidujat, peaaegu 15 miljonit lasteni jõudmata eurot. Kuna olukord on aastatega vaid halvenenud, siis on kiiduväärt, et riik on lõpuks mõistnud vajadust laste eest jõulisemalt seista ja neile ka rahalist tuge pakkuda – sada eurot kuus riigi elatisabi nii kohtumenetluse ajal kui ka siis, kui nelja kuuga pole kohtutäituril õnnestunud võlgnikult raha välja nõuda. See aitab lapse heaolule oluliselt rohkem kaasa kui kohtuotsus, mida võlgnik täita ei taha või pole selleks suuteline. See aga ei tähenda, et riik võtaks maksmiskohustuse enda kaela – karistusmeetmed, nagu kord aastas elatisvõlgniku eluruumide puistamine kohtutäituri poolt ja võimalus igaühel riigi veebilehel uurida, kas tema tuttav on elatisvõlglane, rääkimata maksmisest kõrvalhoidujate vangipanekust, saadavad signaali, et lapsele elatisraha maksmata jätmisel on tõsised tagajärjed.

On väga tõenäoline, et värskelt paika saadud süsteem võib veel korralikku remonti vajada. Debatti vääriks kahtlemata seegi, miks on nii palju elatise maksmisest kõrvalehoidujaid. Ehk käib paljudele võlglastele vähemalt poole alampalga suuruse elatise maksmine selgelt üle jõu? Põhjusi võib olla teisigi.

Samal teemal

04.02.2016
Soome nõuab elatisraha karmilt sisse, Eestis vaata ise, kuidas saad