Foto: ALDO LUUD
Toimetas Jane Saluorg 16. veebruar 2016 16:04
Tallinna Pelgulinna sünnitusmajas seitsmendat kuud raseda naise surmajuhtumit kommenteerides, kinnitas Eesti Naistearstide Seltsi juht doktor Made Laanpere eilses ETV saates "Ringvaade", et naise ega oodatud lapse elu polnud võimalik ühegi valemiga päästa.

Saatejuhi Marko Reikopi küsimusele, miks sündmus nii traagilise lahenduse sai, vastas Laanpere, et surma põhjuseks on ilmselt põrna arteri aneurüsm ehk põrna arteri laienemine. Doktor selgitas, et tegemist on meditsiinilise probleemiga, mis üldjuhul inimesele tervisehädasid ei põhjusta. Probleem avastatakse tavaliselt lahkamise käigus, juhuleiuna.

Samas on viie protsendi ulatuses põrna arteri laienemise käes kannatajaid, kellel võib põrn eluaja jooksul lõhkeda või rebeneda. Rasedad naised, kellel esineb põrna arteri aneurüsm, kuuluvad Laanpere sõnul riskigruppi. Nii ka Pelgulinna sünnitusmajas surnud naine.

Laanpere ütles, et maailmapraktikas või teadusajakirjade järgi pole olemas ühtegi positiivset juhtumit, kus põrna rebenemise tagajärjel rase naine ja oodatav laps on ellu jäänud. Antud situatsioonis on sündimata lapse suremus peaaegu 100% . Naiste suremusprotsent jääb 70 ja 96 vahele. "Küsimus ei ole üldse Eestis – seda naist ei oleks päästnud ka ükskõik missugune meditsiin," sõnas Laanpere. Ta lisas, et igal aastal sureb rasedus- või sünnitus tüsistustesse üle poole miljoni inimese maailmas.

Reikopi küsimusele, kui hea on ikkagi Eestis sünnitusabi, vastas Laanpere, et Eesti naised võivad olla rahul, sest elavad ühes maailma parima sünnitusabi näitajatega riigis. "2006-2010 on tehtud üks selline üleeuroopaline uuring Peristat ja selle andmetel on siis Eesti tegelikult emade suremuse hulgas, kõige väiksema emade suremusega, samad numbrid nagu Islandil ja Austrias. Ma lihtsalt võrdluseks ütlen, et näiteks meie naaberriigis Lätis on emade suremus kümme korda suurem," lausus Laanpere.

Peristati uuringu järgi oli 2010. aastal Eestis 2,6 emade surmajuhtu 100 000 elussünni kohta. Lätis oli vastav näitaja 24,5 juhtumit 100 000 elussünni kohta.