Migrandid Kopenhaagenis.Foto: Reuters / Scanpix
Maailm
16. veebruar 2016 13:18

Taani politsei konfiskeerib lapspagulastelt telefone (17)

Taani politsei kinnitab, et mõnedelt üksinda Taanisse saabunud lastelt on mobiiltelefonid ära võetud. Inimõiguste organisatsioonid näevad sellist teguviisi väga problemaatilisena, väites, et ilma telefonita on lahusolek omastest veel suurem.

Taani politsei on konfiskeerinud tänavu mobiiltelefoni 55lt üksinda riiki tulnud varjupaigataotlejast lapselt, vahendas Yle Taani ajalehte Politiken. Lehe andmetel tagastatakse telefonid neile umbes kuu aja pärast. Üks eelmisel aastal saabunud poiss pidi aga telefoni ootama pool aastat.

Politsei põhjendab, et telefonid võetakse ära, kui lapse isikut muul moel tuvastada ei õnnestu. Taani välismaalaste seadus lubab telefoni konfiskeerimist, kui sellel on tähtsust välismaalase isiku tuvastamisel.

"Kui sa tuled riiki ja ütled end olevat Süüriast, kuid sul ei ole muud tõendit kui nägu, on õige tegevus kontrollida telefonist, kas sa räägid tõtt, eriti kui kõik kõned näivad minevat Ghanasse,“ selgitas Taani välismaalaste keskuse juhataja Richard Østerlund la Cour.

Taani lastekaitse on aga tagajalgadel. "Telefoni äravõtmisega tehakse noored, kes on niigi haavatavad, endisest veelgi eraldatumaks. Kõigepealt kaotavad nad oma sõprade pildid, elektronposti ja telefoninumbrid ning on äkki täiesti üksi,“ väitis organisatsiooni Päästke Lapsed nõunik Gitte Jakobsen.