Eesti uudised

Salasuitsuäri vohab eriti võimsalt Ida-Eesti linnades (8)

Toimetas Jane Saluorg, 16. veebruar 2016, 11:07
Foto: ALDO LUUD
2015. aasta septembrikuus läbiviidud uuring näitab, et kõige rohkem tarbitakse salasigarette Ida-Eesti linnades. Võrreldes eelnevate aastatega on ebaseaduslike sigarettide osakaal üleriigilisest tubakaturust siiski oluliselt vähenenud.

Sõltumatu turu-uuringu firma Nielseni värskeimast nn tühja paki uuringust selgub, et möödunud aastal moodustasid salasigaretid üleriigilisest sigaretiturust 12,6%. Uuringust koordub positiivse aspektina välja, et võrreldes 2014. aasta sama perioodiga on salasigarettide osakaal vähenenud rohkem kui kuus protsenti - siis moodustasid salasigaretid salakauba turuosast 18,8%.

Samal teemal

Sarnaselt eelnevate aastatega on endiselt salasigarettide esinemissagedus suurim Narvas (30,9%). Piirilinnale järgnevad Sillamäe (30,6%), Kagu-Eesti linn Võru (26%) ja Kohtla-Järve (26%) ning Jõhvi (21,6%).

Enim pärineb maksumärkideta sigarette Valgevenest (40%), Venemaalt (32,4%) ja olulisel kohal on ka maksuvabad sigaretid (15,1%). Valgevene ja maksuvabade sigarettide osakaal on aastaga suurenenud, samal ajal kui Venemaa osakaal on langenud. Üleüldises plaanis on olukord võrreldes 2013. aastaga paranenud peaaegu poole võrra – siis moodustasid  ebaseaduslikud sigaretid 24% üleriigilisest tubakaturust.

Tubakatootjate Eesti Assotsiatsiooni esimees Taavi Salumets lausus, et Maksu- ja Tolliamet väärib kiitust, et salakauba turuosa langeb. Salumetsa sõnul on hetkel muret tekitav sotsiaalministri plaan, mille kohaselt keelatakse tubakatoodete väljapanek müügikohtades. "See töötab vastu Maksuameti pingutustele teha järelevalvet õiguslikule müügile ning võib lihtsustada salakauba müüki," selgitas Salumets.

Maksu- ja Tolliameti tolliosakonna juhataja Urmas Koidu sõnul ei saa eelseisvaid maksutõuse arvesse võttes kindlalt väita, et salaturu osakaal saavutatud tasemele pidama jääb. Koidu hinnangul aitab olukorda stabiilsena hoida ameti parem tehniline varustatus idapiiril ja sisemaal ning salaturuga võitlemisel kogenud ametnike pidev töö, et juba saavutatut hoida. "Ka Maksu- ja Tolliameti initsiatiivil tõhustatav koostöö Euroopa Liidu idapiiri riikidega pakub võimalusi tulevikus salaturuga paremini võidelda,"  lisas Koidu.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee