Iraagi jeziidist Nadia Murad Basee Taha (vsakul) kõneles Kreeka presidendi Prokopis Pavlopoulosga (paremal) 30. detsembri. 2015 Ateenas. Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 15. veebruar 2016 17:30
Noor jaziidist iraaklanna, kes avaldas, kuidas ta oli tunnistajaks oma pereliikmete mõrvamisele ning mida ta koges Islamiriigi seksiorjana, kutsus kõiki inimesi üles ühinema ekstremistlike gruppide vägivalla ja kurjuse vastu.

21aastane Nadia Murad nägi pealt, kuidas islamiriigi äärmuslased tapsid ta ema ja kuus venda. Iraaklanna rääkis pisarais Londonis ametiühingute kongressimajas, tuues tähelepanu alla tema etnilis-religioosse taustaga naiste ja laste saatuse, vahendas express.co.uk.

"Islamiriik röövis ligi 5800 jaziidi naist ja last. Islamiriik on Iraagis ja Süürias tapnud palju inimesi ning jätnud miljoneid kodutuks," kõneles iraaklanna.

Tema sõnul kogevad seal naised ja lapsed inimõiguste rikkumisi iga päev. "Siis, kui nad viisid mu Mosulisse ja mind vägistasid, unustasin ma ema ja vennad. Sest see, mida nad tegid minu kui naisega, oli hullem kui surm," rääkis iraaklanna. "Kujutage ette, et rohkem kui pooleteise aasta jooksul üüriti ja müüdi [seksi jaoks] üheksa-aastaseid tüdrukuid," lisas iraaklanna.

Põhiosa jeziididest on kurdid, enamik jeziide elab Iraagis Mosuli lähistel.