Repliik

Mart Rannut | Kooseluseadus pole jõustunud (6)

Mart Rannut, keeleteadlane, Inimõiguste Instituudi nõukogu esimees, 15. veebruar 2016 17:01
Foto: Arno Saar
Vastavalt kooseluseaduse rakendussättele § 26 pidi seadus selle aasta 1. jaanuaril koos rakendusaktidega jõustuma, kuid riigikogu pole neid siiani vastu võtnud. Mis olukorras meie armas kooseluseadus siis on?

Küsimus on puhtlingvistiline ning puudutab sõna „koos“. Eesti keele seletav sõnaraamat, mis on vastavalt keeleseaduse § 4 lg 2 ja vabariigi valitsuse määrusele „Eesti kirjakeele rakendamise kord“ kirjakeele normile aluseks, pakub põhitähenduseks nüanssides erinevaid tähendusi, rõhutades ühes kohas, ühe rühmana, ühiselt, seltsis või kaasasolu ning sündmuse või olukorra samaaegsust.

Samal teemal

Vastava sõna tähendusväli ei võimalda vastupidist tähendust. Seega hind koos käibemaksuga ei saa olla hind ilma käibemaksuta, muidu läheb maksuamet kurjaks. Samuti pole lubatud bussis ilma piletita sõitmine, sest keeruta, palju tahad, kuid ükski kontrolör ei jää uskuma, et sõidueeskirjad piletita sõitu piletiga sõiduks kvalifitseerivad. Ei aita seegi, kui tagantjärele pilet osta, jänes on ikka jänes.

Sama olukord on kooseluseadusegagi, mis ei saanud eesti riigikeelega riigis ilma rakendusaktideta kehtima hakata. Tagantjärele vastu võetavad aktid ei päästa asja. Nagu on ilmnenud, „jõustas“ seaduse anonüümne ametnik, kelle puhul pole teada ei tema nime ega eesti keele oskust.

Tegelikult oleme ilma jõustunud seaduseta ning kümmekond kiirustanud paari on notari juures tühja trüginud. Iseenesest pole suurt katki midagi: vastavad õigused kooseluseaduses on olemas teisteski õigusaktides ning dokumendid on vaja ainult ümber vormistada. Aga ametnikku tuleb küll noomida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee