Kui Urmas Reinsalu tegi ettepaneku viia lähiaastatel Ida-Virumaale tuhat töökohta, siis ei teinud ta seda mitte justiitsministrina, vaid valimiskünnisega maadleva IRLi esindajana. Erakonna juhi Margus Tsahkna jutt kahest miljonist eestlasest võeti vastu skepsisega, nüüd siis uus katse tuhande ametniku abil oma reitingut upitada. Ajal, mil riigis on vähemalt loosungi tasemel päevakorras bürokraatia vähendamine, on tuhande ametniku Ida-Virusse saatmine kummaline idee.

Kõigepealt sellepärast, et see ei suurenda kuidagi mitmest koondamislainest räsitud kohalike tööhõivet. Vastupidi, vaese piirkonna jaoks pigem lisaksid valgekraede uued kontorid kõrgepalgaliste sisseveetud ametnikega sotsiaalseid pingeid.

Ja mida mõtleb Reinsalu riigi kohalolu suurendamise all? Inimene tunnetab riigi kohalolu siis, kui toimib ühistransport, et pääseks omavalitsusse asju ajama ja arsti juurde; kui on pangaautomaat, kust raha kätte saab. Eri ministeeriumide ametnike Ida-Virusse asumiselesaatmine ei lahenda kohalike elanike probleeme vähimalgi määral. Ja vaevalt tekitavad kohaloluefekti ka ametnikud, kes kui mitte igal õhtul, siis vähemalt reedeti sõidavad töölt koju tagasi Tallinna.

Selline kolimine oleks ka igasuguse tööjõu liikumise loogika vastane. Kui üle Eesti toovad kõik tööotsijate teed Tallinna või viivad Soome, siis ei aita protsesse väärata ka tuhande ametniku paigutamine tühjenevatesse linnadesse. 

Alles kõrbes sama erakonna plaan viia sisekaitseakadeemia üle otse Vene piiri äärde. Kui kõige selle taga polnud soov ajada soodsat kinnisvaraäri, siis peamine takistus oli küüditamiskavast heidutatud õppejõudude mäss. Riigiasutuste teise linna kolimise kasutegurit näeme haridusministeeriumi näitel, kus ametnikud eesotsas ministriga sõidavad pealinna ja Tartu vahet ning eksisteerib ka ministeeriumi Tallinna esindus – ministeerium töötab kahes linnas korraga.

Kui Reinsalu tahaks ajaga kaasas käia, ei räägiks ta ametnike ümberasustamisest, vaid näiteks kaugtöö võimalustest, mille jaoks pole vaja kontoreid ei Tallinnas ega Narvas. Tööhõive tagamine kokkukukkuva tööstuse tingimustes on aga juba kõrgem pilotaaž mitte ainult IRLi, vaid kogu valitsuse jaoks.

Jaga artiklit

12 kommentaari

R
reede  /   18:17, 15. veebr 2016
Kahju küll aga parim oleks IRL juhtidel teatada oma erakonna laialiminekust sest pole ju võimalik jätkata kui juhtideks on harimatud eluvõõrad polad
L
Las Reinsalu  /   18:15, 15. veebr 2016
näitab eeskuju, koligu perega sinna, meil e-riik, pole tähtis kus asub.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis