Eesti uudised

Internetis tegutsev projekt valis Eesti suurimad russofoobid, "tiitli" noppis ka Ilves  (91)

Kristin Aasma, 12. veebruar 2016 15:16
Venemaalasi ja venelasi ühendavad Georgi lindid.Foto: Laura Oks
Internetis tegutseva projekti "Me räägime vene keeles" (MGPR.EU) eestvõttel valisid ligikaudu paartuhat inimest Eesti suurimaid russofoobe ehk venevihkajaid või -kartjaid. Lisaks Eestile hääletasid inimesed ka Venemaalt, Lätist, Suurbritanniast ja mujalt.

"2015. aasta russofoobi" tiitli kandjaid otsiti juriidiliste isikute seas koguni kolmes kategoorias. Küsitletud said nimetada ka inimese, kes oli nende arvates Maarjamaal kõige russofoobsem.

Samal teemal

Tiitli "2015. aasta russofoob" pälvisid küsitletute arvates Eesti valitsus, uudisteportaal Delfi ja Statoili tanklad.

"Venekeelse elanikkonna suhtes rakendatud karistuslik integratsioonipoliitika, aga ka maa juhtkonna negatiivsed väljaastumised Venemaa aadressil ei leia venekeelse elanikkonna seas toetust. Sel põhjusel leiab 64 protsenti hääletuses osalenuist, et just Eesti valitsus pälvib antud nimetust," on lugeda portaalis.

Delfi teenis tiitli ligi 63 protsendi häältega ajakirjanik Margarita Kornõševa (praegu Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi nõunik – K.A.) vallandamise pärast mullu aprillis. Projekti veebiküljelt võib lugeda, et Delfi vallandas Kornõševa "Eesti venekeelse elanikkonna teema eelarvamuseta valgustamise ja kaitsepolitsei (kapo) töö pärast, kinnitades oma tegevusega, et ei ole sõltumatu meediaväljaanne, vaid pani isegi kahtluse alla sõltumatu ajakirjanduse olemasolu Eestis üldse".

Statoil tembeldati russofoobiks mulluse juhtumi pärast, kui tankla teenindaja oli enne 9. maid ehk võidupüha endale Georgi lindi rinda sättinud. Statoilil tuli selle pärast vabandust paluda ja kinnitada, et firma on apoliitiline. MGPR.EU väljendab seisukohta, et vabandus oli silmakirjalik ning võitlus Georgi lindi vastu häbiväärne. Tiitli andsid Statoilile ligi pooled küsitletud.

Lisaks juriidilistele isikutele pakkus MGPR.EU ka võimalust nimetada küsitletul inimene, keda nemad 2015. aasta russofoobiks peavad. Üle 38 protsendi vastanutest nimetanud Eesti president Toomas Hendrik Ilvest.

"2015. aasta russofoobi" küsitlus toimus tänavu 22. jaanuarist 4. veebruarini. Küsitlusest osavõtjatel paluti valida russofoob mitmes kategoorias: "Mitteäriühing", "Teenusepakkuja" ja "Tootmisettevõte" ning isik. Küsitluses osales 2113 inimest.

Projekti "Me räägime vene keeles" eestvedaja ning ainuisikuline juht Mihhail Tverskoi selgitas Õhtulehele, et küsitluse teadet levitati Eesti ja Venemaa juhtivates uudisteagentuurides. "Lisaks sellele levis informatsioon ka venekeelsetes foorumites ja Facebooki gruppides. Hääletada oli võimalik projekti kodulehel," rääkis Tverskoi.

"Küsitlusele vastajad jäid anonüümseks, kuid projekti lehe külastajate arvust hääletamisperioodil võis järeldada, et umbes 80 protsenti osalejaid olid Eestist. Ülejäänud osalejad olid Venemaalt, Lätist, Inglismaalt, Saksamaalt, USA-st, Kanadast...," selgitas Tverskoi.

Kohtla-Järvelt pärit Mihhail Tverskoi on seisukohal, et venelastel ei ole Eestis mingeid õigusi. Eestikeelset versiooni projekti leheküljel ei ole, kuna see on suunatud venekeelsele auditooriumile. "Inglisekeelne on seepärast, et erinevate riikide esindajad mõistaksid projekti eesmärki ja teaksid, et Eestis räägib 30 protsenti inimesi vene keeles," võib lugeda projekti kodulehelt.

Samal teemal

14.02.2016
Seisukoht | Aasta russofoobidest
11.01.2016
Pisipoiss, kelle pärast vanemad seitse kuud Briti võimudega võitlesid, anti perele tagasi
05.10.2015
Kross: FSBd kiitnud Toomi nõunik pöördugu Hodorkovski poole
08.05.2015
LUGEJA FOTO | Statoili klienditeenindaja rinnas ilutses Georgi lint