Patriarch of Moscow and All Russia and Primate of the Russian Orthodox Church, Moskva ja kogu Venemaa õigeusu kiriku pea Kirill saabus 11. veebruaril Havanna Jose Marti rahvusvahelisele lennuväljale.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 12. veebruar 2016 11:35
Eestimaalaste jaoks oli eile tähelepanuväärseks teateks, et üle Eesti lendas Venemaa presidendi erilennuk. Hiljem selgus, et selle pardal oli Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill, kes lendas Havannasse kohtuma Rooma paavsti Franciscusega. Reis on ajalooline ka selle poolest, et varem ei ole Vene õigeusu kiriku pea Ladina-Ameerikat külastanud.

Vene õigeusu kiriku juhi visiit Ladina-Ameerikas kestab 11.-22. veebruarini ning kirikupea külastab selle aja jooksul Kuubat, Paraguaid ja Brasiiliat, kirjutas vesti.ru.

Patriarh Kirilli saadavad visiidil Vene kõrgemad kirikutegelased. Moskva Vnukovo lennuväljalt saatis kirikutegelased teele Kuuba saadik Venemaal.

Täna leiab Havanna lennuväljal aset ajalooline kohtumine Vene kirikupea ja Rooma paavsti vahel. Teel Mehhikosse teeb paavst Franciscus Havannas vahepeatuse, et kohtuda patriarh Kirilliga. Havannas toimuvatel läbirääkimistel kirjutavad kirikujuhid alla ühisdeklaratsioonile.

Kirill kohtub ka Kuuba ministrite nõukogu esimehe Raul Castro ning ka Kuuba rahva juhi Fidel Castroga ning külastab laste taastusravikeskust Solidaarsus Panamaga. Patriarh viibib Kuubal pühapäevani, mil peab Havanna õigeusukirikus jumalateenistuse ning lendab sealt edasi Paraguaisse.

Ka 2008. aastal külastas Kirill Ladina-Ameerikat, kuid tollal oli ta Smolenski ja Kaliningradi metropoliit ning Moskva patriarhaadi ja kiriku sisemiste sidemete osakonna juhataja.

Vatikan on soovinud Ida ja Lääne kiriku kohtumist juba mitukümmend aastat, alates Nõukogude Liidu kokkuvarisemisest, kuid seni on Moskva seda vastustanud. Venemaa on aastaid süüdistanud katoliku kiriku agressiivse ekspansiooni pärast traditsioonilistel vene õigeusu aladel ning on siiani mures katoliku usu leviku pärast Ukrainas, kirjutas BBC.

Tänane kohtumine Havannas on suur samm Ida ja Lääne kiriku suhete soojenemises.