Autotööstusele juhtmeid komplekteeriva PKC tehase sulgemine Keilas ja 613 töötaja koondamine on kindlasti hea uudis neile, kes on rääkinud, et Eesti ei saa olla mingi odav allhankemaa. Tegelikult on see suur hoop eelkõige töö kaotanuile, aga ka riigieelarvele, kuhu jääb nüüd laekumata tehase igaaastane 12 maksumiljonit.

Aga kuna juba vanarahvas ei soovitanud vanasse kaevu enne uue valmimist sülitada, siis ei tasu ka praegu odava allhanke kadumise üle rõõmustada, kui meil veel pole massiliselt suuri kõrgtehnoloogiafirmasid, kuid igapäevaelu tahab elamist. Sest ellu tahavad jääda nii Keilast kui ka Ida-Virust koondatud koos kõigi oma pereliikmetega. Kuid õhata ettevõtlusminister Liisa Oviiri kombel, et odavad töökohad kaovad ja kalleid me veel teha ei oska, sobiks pigem opositsiooni-, mitte aga võimupoliitikule, kelle käes on juba mõnda aega kõik hoovad olukorra parandamiseks ja majanduskeskkonna muutmiseks.

Tõsi, meil on olemas töötukassa, millele pärast koondamisuudiseid viitasid nii pea- kui ka töö- ja terviseminister, kuid nende rahalised väljamaksed on ikkagi ajutised. Lootust, et kõigil koondatutel õnnestub korraga uus tasuv töökoht leida, pole põhjust väga hellitada.

Pealegi tegeleb töötukassa ikkagi tagajärgede likvideerimisega, mitte investeeringute ja kõrgepalgaliste töökohtade riiki meelitamisega. Viimaseid pole aga põhjust loota, kui tõeks osutub nii analüütik Peeter Koppeli kui ka Reformierakonna majandusekspert Maris Lauri arvamus, et terendamas on uus masu. Sama on veidi teiste sõnadega väljendanud ka pikka aega PKC grupi juhatuses olnud Endel Palla, kelle hinnangul pole Keila tehas viimane siit lahkuja, sest Eesti maksusüsteem on küürakas.

Me ei vaja poliitikute kinnitusi, et tegelikult on majanduses kõik hästi. Ainus asi, mis kinnitaks poliitikute juttu, on majandusnäitajad. Kuid läinud aasta viimase kvartali vaid 0,7 protsendiline SKP kasv ei anna põhjust optimismiks. 

Peaministril võib erinevalt majandusinimestest Eesti ettevõtluskeskkond küll Euroopa konkurentsivõimelisemate hulka kuuluda, kuid Eestist dividendidena kaduv raha ja suletud ettevõtted räägivad teist keelt.

Jaga artiklit

19 kommentaari

H
hiiuvana  /   08:59, 13. veebr 2016
mis asi see uus masu on? Enne tuleb ikka vanast masust välja tulla!!!
T
tõde elust  /   11:45, 12. veebr 2016
Eelmine masu pole veel lõppenud kui topeltmasu võimust võtab.Seda tõendab üha suurenev maksuterrorism, kus ühtlasi vanad lubadused endiste maksude taastamiseks on ammu unustatud

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis