Juhtkiri

Juhtkiri | Kas uus masu ongi juba käes? (19)

Õhtuleht.ee, 11. veebruar 2016 18:30
Autotööstusele juhtmeid komplekteeriva PKC tehase sulgemine Keilas ja 613 töötaja koondamine on kindlasti hea uudis neile, kes on rääkinud, et Eesti ei saa olla mingi odav allhankemaa. Tegelikult on see suur hoop eelkõige töö kaotanuile, aga ka riigieelarvele, kuhu jääb nüüd laekumata tehase igaaastane 12 maksumiljonit.

Aga kuna juba vanarahvas ei soovitanud vanasse kaevu enne uue valmimist sülitada, siis ei tasu ka praegu odava allhanke kadumise üle rõõmustada, kui meil veel pole massiliselt suuri kõrgtehnoloogiafirmasid, kuid igapäevaelu tahab elamist. Sest ellu tahavad jääda nii Keilast kui ka Ida-Virust koondatud koos kõigi oma pereliikmetega. Kuid õhata ettevõtlusminister Liisa Oviiri kombel, et odavad töökohad kaovad ja kalleid me veel teha ei oska, sobiks pigem opositsiooni-, mitte aga võimupoliitikule, kelle käes on juba mõnda aega kõik hoovad olukorra parandamiseks ja majanduskeskkonna muutmiseks.

Samal teemal

Tõsi, meil on olemas töötukassa, millele pärast koondamisuudiseid viitasid nii pea- kui ka töö- ja terviseminister, kuid nende rahalised väljamaksed on ikkagi ajutised. Lootust, et kõigil koondatutel õnnestub korraga uus tasuv töökoht leida, pole põhjust väga hellitada.

Pealegi tegeleb töötukassa ikkagi tagajärgede likvideerimisega, mitte investeeringute ja kõrgepalgaliste töökohtade riiki meelitamisega. Viimaseid pole aga põhjust loota, kui tõeks osutub nii analüütik Peeter Koppeli kui ka Reformierakonna majandusekspert Maris Lauri arvamus, et terendamas on uus masu. Sama on veidi teiste sõnadega väljendanud ka pikka aega PKC grupi juhatuses olnud Endel Palla, kelle hinnangul pole Keila tehas viimane siit lahkuja, sest Eesti maksusüsteem on küürakas.

Me ei vaja poliitikute kinnitusi, et tegelikult on majanduses kõik hästi. Ainus asi, mis kinnitaks poliitikute juttu, on majandusnäitajad. Kuid läinud aasta viimase kvartali vaid 0,7 protsendiline SKP kasv ei anna põhjust optimismiks. 

Peaministril võib erinevalt majandusinimestest Eesti ettevõtluskeskkond küll Euroopa konkurentsivõimelisemate hulka kuuluda, kuid Eestist dividendidena kaduv raha ja suletud ettevõtted räägivad teist keelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee