Põgeniketeema kohta on endiselt palju ebakindlust, hirme ja müütegi. Selle kõigega tuleb adekvaatselt ja rahulikult tegelda. Samas ei saa unustada, et sõjapõgenikele varjupaiga andmine on humaanne ja inimlik põhimõte, mis on õiguslikult sätestatud ka ÜRO selleteemalistes otsustes. Põhimõte on, et iga riik peab andma varjupaika neile, kelle elu on kodumaal ohus. Ja seda kuni ohu möödumiseni.

Nii on see põhimõte aastakümneid ka toiminud. Selle aja jooksul on saanud teistes riikides varjupaika ka eestlased, kes põgenesid Nõukogude repressioonide eest. Ilmselt olnuks mõeldamatu, et Kanada, Rootsi või Austraalia oleks korraldanud referendumi, kas vägivalla eest põgenevaid eestlasi aidata või mitte. Seda poleks inimõigusi austav maailm aktsepteerinud. Sama puudutab ka näiteks ungarlasi, kes 1956. aasta ülestõusu järgsete repressioonide hirmus oma kodumaalt lahkusid.

Seega eristuks Eesti sõjapõgenike aitamise teemal referendumi pidamisega väga oluliselt nii teistest riikidest kui ka humaansetest põhimõtetest. Igaüks võib ise ette kujutada, kui sügavale nurka Eesti end kogu maailma silmis sellise referendumiga mängiks. Ja mis jääks alles arusaamast, et Eesti ühiskond on sõbralik ?

Immigratsioonipoliitika peab lähtuma rahvusvahelistest humanitaarsetest põhimõtetest ning selle poliitika praktilised detailid peavad otsustama parlament ja valitsus. Ning esmane on siin aru saada põhimõttelisest erinevusest sõjapõgenike ehk tegelike abivajajate ja majandusimmigrantide vahel.

Olen kindel, et ka selles küsimuses jääb Eestis peale terve mõistus hoolimata mõnede poliitiliste jõudude kiusatusest teenida kerglast tähelepanu teemadel, mis tegelikult vajavad Eesti oma inimeste jaoks vastutustundlikku, selgitavat ja inimlikku lähenemist.

Jaga artiklit

156 kommentaari

T
toivo.  /   10:57, 20. aug 2016
välisinvestor minema kihutada juba sellre pärast et teha kindlaks mida on väärt eesti tööandja., võra riigi raha ja odava tööorja paka maksudena kasutamine on sama kui oli venevalitsuse ajal vangide palgsaga , kus 50 m% VÕreti maha vangla arenduseks, sedsa nimetatakse nüüd demokraatiaks eestis vangilaagri reziim
K
kahjuks  /   13:01, 16. veebr 2016
20 aasta eest meie valitsejad ei uskunud oma rahva potentsiaali ehitada ise riik üles step by step, vaid surusid odavaks tööjõuks.Et meil on nüüd kalevipojad ja odinlased on teie endi tegevuse tagajärg,Paet.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis