Elu

Selgusid riikliku kultuuri elutööpreemia laureaadid (3)

Õhtuleht.ee, 11. veebruar 2016, 12:38
Jaan Kaplinski ALDO LUUD
Vabariigi Valitsus otsustas tänasel istungil kiita heaks riigi kultuuripreemiate komisjoni ettepaneku ning määras riiklikud kultuuripreemiad pikaajalise väljapaistva tegevuse eest Jaan Kaplinskile, Ülo Vilimaale ja Veljo Kaasikule.

Kirjanik Jaan Kaplinskit nimetas esitaja SA Kultuurileht kõigi aegade üheks suuremaks eesti luuletajaks. „Kaplinski on mõtleja, kes pole kartnud vastuolu valitseva arvamusega ning ta on alati seisnud inimlikkuse ja loodusläheduse eest. Jaan Kaplinski on mänginud Eesti elus samasugust rolli nagu Voltaire, Lev Tolstoi, Jean-Paul Sartre või Jürgen Habermas oma ühiskonnas,“ lausuti esildises.

Samal teemal

Lavastaja ja balletitantsija Ülo Vilimaa puhul märkisid esitajad Eesti Teatriliit ja Eesti Kutseliste Tantsijate Loomeliit, et Vilimaa tantsulavastuste, koreograafia käekirja abil kujunes Vanemuise teater erilise atmosfääriga muusika- ja balletiteatriks. „Ülo Vilimaa oli eeskõndija. See on väljendunud tema otsivas loojanatuuris, mis ilmtingimata nõudis heli-, liikumis- ja valguskeele koostoimivust, mõtestatust. Vilimaa oli intellektuaal tantsulaval,“ lisati esildises.

Arhitekti ja arhitektuuriõppejõudu, emeriitprofessor Veljo Kaasikut nimetasid esitajad Eesti Arhitektide Liit ja Eesti Kunstiakadeemia üheks olulisemaks isikuks eesti arhitektuurihariduses kahe viimase aastakümne jooksul. „Kaasiku eestvedamisel on arhitektuuriharidus murrangulistel aegadel üle elanud taassünni, kus arhitekti kutse ja eetika on omandanud ajaga kaasas käiva euroopaliku kvaliteedi,“ öeldi esildises.

Riiklik kultuuri elutööpreemia määratakse pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest ning selle väärtus on 64 000 eurot. Elutööpreemiaid antakse igal aastal välja kolm.

Riiklikud kultuuripreemiad 2015. aastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest saavad kirjanik Andrei Ivanov, näitleja Marika Vaarik (rollide eest Teater NO99 lavastuses), dirigent Mikk Üleoja ja Eesti Rahvusmeeskoor, ehtekunstnik Tanel Veenre ja helilooja Tõnu Kõrvits (teose "Lageda laulud" eest).

 Ühe preemia väärtus on 9600 eurot ning igal aastal antakse välja viis aastapreemiat.

Kultuuri elutöö- ja aastapreemiate üleandmine toimub 24. veebruaril kell 13.30 Teaduste Akadeemia saalis Toompealkoos riigi spordipreemiate, teaduspreemiate ja Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinnaga.

3 KOMMENTAARI

o
opjpojpio 11. veebruar 2016, 14:44
j.k. on ju poluvernik, kirjutab vene keeles
Arvo Valton oleks pidanud saama preemia, ta on tõeline eesti mees ja soomeugrilaste eestseisja
j
jt 11. veebruar 2016, 14:42
jah, see on tõesti kohutav, J.K. on ju poluvernik- kirjutab vene keeles
ikkagi oleks selle teenitult saanud Arvo Valton, kes on tõeline eesti mees ja soomeugrilaste eestseisja
Loe kõiki (3)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee