Foto: ARNO SAAR
Õhtuleht.ee 11. veebruar 2016 11:53
Tulude deklareerimise peamised muudatused puudutavad lisandunud eeltäidetud andmeid ja maksuvaba tulu tõusu.

Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialist Hannes Udde sõnul tagab andmete eelnev kontroll sujuva tuludeklaratsiooni esitamise. „Kanname igal aastal deklaratsioonile eeltäidetuna üha rohkem infot, sel aastal on juures näiteks lapse suvetööst saadud tulu ja PRIA toetused ja seda kõike ikka sel eesmärgil, et deklaratsiooni esitamine oleks veelgi lihtsam,“ selgitas Udde. 

Ka sel aastal saab deklaratsiooni esitada vaid ühe klikiga, kus inimesele kuvatakse kõik teadaolevad andmed koos välja arvutatud tulemusega ühel lehel ja tal jääb ainult vajutada kinnitamise nuppu. „Lisaks saab maksumaksja deklaratsiooni tulemuse kohta kiire info, mis tähendab seda, et kui näiteks deklareeritakse esimest korda kodulaenu intresse, siis varasema paari päeva asemel annab süsteem automaatselt pea kohe märku, et tuleb esitada lisadokumendid,“ lisas Udde.

Olulisemad tulude deklareerimist puudutavad maksumuudatused on tulumaksumäära vähenemine 20-le protsendile ja töötuskindlustusmakse vähenemine varasema 2 protsendi asemel 1,6-le protsendile. Samuti kasvas täiendav üldine maksuvaba tulu 1728-lt eurolt 1848 eurole ja täiendav maksuvaba tulu pensioni korral kasvas 2640 eurole.

Sel aastal oodatakse 660 000 deklareerijat ja prognoosi järgi tagastatakse 90 miljonit eurot, mis on veidi vähem kui möödunud aastal. E-maksuametis/e-tollis saab tuludeklaratsiooni esitada hiljemalt 15. veebruarist, samal ajal algab ka teenindusbüroodes eeltäidetud tuludeklaratsioonide väljatrükk.

Esimeste tulumaksutagastustega alustame e-deklareerijatele hiljemalt 29. veebruaril, tuludeklaratsiooni esitamise viimane päev on 31. märtsil. Kauem läheb nende deklaratsioonide töötlemisega, mis esitatakse paberil. Üldine tulumaksu tasumise ja tagastamise tähtaeg on sel aastal 1. juuli.

Tulude deklareerimist puudutavat infot ja abi saab MTA kodulehelt, ameti teenindusbüroodest või helistades infotelefonidele:

880 0810 – deklareerimise kohta käivad küsimused, abi nii paber- kui elektroonilise deklaratsiooni täitmisel

880 0811 – füüsiliste isikute maksustamine

Infotelefonid töötavad esmaspäevast neljapäevani kl 8.30–16.30 ja reedeti 8.30–15.30.

Samuti saab oma küsimuse saata e-postiga [email protected] või e-maksuametis/e-tollis rubriigis "Teated MTA-le" ja esitada see meie spetsialistidele foorumis.