Eesti uudised

KALJURAND RIIGIKOGU AASTAKÕNES: kogu Eesti diplomaatia töötab täna meie julgeoleku tagamise nimel (78)

Õhtuleht.ee, 11. veebruar 2016 11:16
Marina Kaljurand riigikogus.Foto: Kuvatõmmis / riigikogu.ee
Välisminister Marina Kaljurand rõhutas täna riigikogus peetud aastakõnes, et Eesti välispoliitika ja välisteenistuse prioriteet on nii globaalne kui ka regionaalne, aga eelkõige Eesti riigi rahvuslik julgeolek. "Meie laiem julgeolek hõlmab kogu meie globaalset seisundit ja rahvusvahelisi suhteid. Kogu Eesti diplomaatia töötab täna meie julgeoleku tagamise nimel," lausus välisminister Kaljurand.

 

Välisminister Marina Kaljurand keskendus täna riigikogus Eesti välispoliitika aastakõnes julgeolekule ning Euroopa Liidu...

Posted by Estonian Ministry of Foreign Affairs / Välisministeerium on 11. veebruar 2016. a.

Samal teemal

Kaljurand nimetas kõnes suurimate ohtudena Euroopa julgeolekule rändekriisi, rahvusvahelist terrorismi ning Venemaa-poolset Euroopa julgeoleku aluspõhimõtete rikkumist. "Selleks, et meie sõbrad, liitlased ja partnerid kohtleks meid usaldusväärse ja vastutustundliku riigina, tuleb Eestil selliselt ka käituda. Ainult nii saame kindlustada oma julgeolekut, ainult nii saame anda oma lastele edasi parema, turvalisema ja õnnelikuma Eesti," lisas ta.

Eesti jaoks on Kaljuranna sõnul väga oluline NATO liitlaste ühtsus ja ühesugune arusaamine alliansi ees seisvatest ohtudest ning vajadustest. „Möödunud aastal jätkus Eesti julgeoleku nähtav kindlustamine liitlaste abiga. NATO Atlandi-ülene kollektiivkaitse on kogu Euroopa ja seega ka Eesti julgeoleku ja rahvusliku kaitse nurgakivi ning töö NATO tugevdamise nimel on välisministeeriumi prioriteet. Liitlasvägede kohalolek on meie julgeoleku täiendav garant ning me oleme tänulikud neile, kes on meie julgeoleku tagamisse oma kohalolekuga panustanud ning on seda suurendamas. Samas pole töö NATO idatiiva tugevdamisel kaugeltki lõppenud,“ lausus välisminister.  

Eesti laiem julgeolek sõltub Kaljuranna sõnul väga suurel määral meie võimekusest tegutseda rahvusvahelisel areenil tõsiseltvõetava koostööpartnerina. "Soovime järjest tugevamalt kaasa rääkida üleilmse tähendusega julgeolekuprobleemide käsitlemisel. Sel aastal jätkame tööd selle nimel, et Eesti saaks julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks perioodiks 2020–2021,” lausus välisminister Kaljurand.

Kaljurand rõhutas oma kõnes, et terrorismil ei ole õigustust ja terrorismi vastu tuleb võidelda – globaalselt, koordineeritult ja kasutades kõiki võimalikke vahendeid. "Eesti osaleb USA juhitavas 65-liikmelises rahvusvahelises koalitsioonis. Eesti on Daesh vastase koalitsiooni militaarabi töörühma liige. Oleme toetanud Daesh vastast võitlust relvade ja laskemoonaga. Kavatseme osaleda Iraagi relvajõudude väljaõppes sõjaliste instruktoritega,“ rõhutas Kaljurand. "Religioossest radikaliseerumisest ja terrorismist lähtuvat ohtu võimendab oluliselt läbikukkunud riikide hulga suurenemine viimaste aastate jooksul. Tänase seisuga on raske ennustada, millal võiks lõppeda otsesed konfliktid Süürias, Iraagis, Jeemenis ja Liibüas. Euroopa Liit peab nendele konfliktidele pöörama tõsist tähelepanu," lisas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee