Et peaminister Taavi Rõivase reiting on täielikus madalseisus, pole iseenesest ju imelik, sest rahva poolt suurte lootustega võimule aidatud poliitikuid tabab ikka tagasilöök, kui nad hakkavad ebapopulaarseid reforme ja muutusi läbi suruma. Kuid kasutada põhjendust, et riiki ei saa juhtida reitingutele tuginedes, said küll eriti keerulistel varasematel aegadel tegutsenud valitsusjuhid, aga mitte Taavi Rõivas. Sest kus on Rõivase puhul need ebapopulaarsed otsused, millest võiks kahtlustada, et need on peaministri reitingu languses süüdi? Rõivase puhul selliseid otsuseid nagu polegi. Kuid sellest märksa hullem on variant, et mingisugust otsustusjulgust polegi ja teha ei julgeta ei häid ega halbu otsuseid. 

Mida vähem valitsus otsuseid langetab, seda reljeefsemad on kahe väiksema võimuliidu osalise omavahelised kokkupõrked, nagu viimati võisime näha hiljutisel valitsuse pressikonverentsil Urmas Reinsalu ja Jevgeni Ossinovski sõnasõjast. Kui kolmeliikmeline võimuliit on otsustanud, et otsuseid võetakse vastu konsensuslikul alusel ning Rõivas on välistanud rusikaga lauale löömise, siis tuleb peaministril kasutada oma läbirääkimisoskust, et oluliste küsimuste lahendamisel jõuda kõiki kolme rahuldava kompromissini.

Praegu jääb sotside ja IRLi soolosid jälgides üha enam mulje, et peaministrit pole  kohal isegi siis, kui ta ei ole parajasti mõnel välisreisil. Kas me teeme peaministrile äkki selle hinnanguga liiga? Vaevalt, sest ka Rõivase rekordmadal reiting räägib sama keelt. Kui isegi üht rutiinset personaliküsimust – mida Eesti esindaja lähetamise Euroopa Kontrollikotta ju on – lahendatakse kauem kui kestab kogu presidendivalimiste kampaania, siis on selge, et seda vähem jääb aega ja jõudu tegeleda muude küsimustega.

Lahendamata on kooselusseaduse rakendussätted, võitlus alkoholiga võtab üles üha võimsamaid tuure, vaieldakse puidu elektrijaamaahjudesse ajamise üle, pingeid koguvad nii töövõime- kui ka valitsusele kriitiline haldusreform, rääkimata pagulaste Eestisse vastuvõtust. Üldpilti lahjendab tugevalt ka mulje, et peaminister ja valitsus hoolivad rohkem pigem pagulastest kui oma rahvast. Samamoodi jätkates pole kahtlust, et peaministri ja võimuerakondade reitingud saavad liikuda ainult allapoole.

Jaga artiklit

6 kommentaari

T
T.Mets  /   00:06, 12. veebr 2016
Juhtkirjas räägitakse mingist presidendi valimiste kampaaniast.Mingit kampaaniat ei ole ega tule, asjaga tegeleb Kentmanni meeskond, kes ka vajaliku persooni paika paneb
T
tundub isiklikult  /   10:38, 11. veebr 2016
Hagu lisab Presidendi tegevus, kes vastupidi Soome Presidendile täidab Maailma Uue Korra korraldusi , mida jagatakse Brüsseli rahajuutide poolt.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis