(SCOTT OLSON)

Hiljuti sai taas üle mitme aasta käidud ühes tervisekontrolli büroos oma pikkust, kaalu ja vererõhku mõõtmas. Samalaadne süsteem kehtib ka invaliidide töövõimekuse hindamisel, mille kurikuulsaim näide on elukestev jala puudumise tõestamine.

Töötervishoiu sildi all voorivad sajad tuhanded kliendid läbi büroodest, kus nooruke õde ja vanaldane arstitädi mõõdavad pikkust, kaalu ja vererõhku. Iga kliendiga kukub kuldmune munevasse süsteemi jälle mõni euro.

Meenub anekdoot Dostojevski „Kuritöö ja karistuse“ peategelasest, kes käib, verine kirves vöö vahel, piki Neeva kallast. „Ai-ai-ai, Raskolnikov, jälle lõite ühe mutikese maha,“ ütleb politseiametnik Porfiri Petrovitš talle etteheitvalt. „Täna üks mutike, homme teine, ülehomme kolmas,“ pomiseb Raskolnikov ja sammub edasi.

Seda, kui palju ma kaalun ja kui pikk ma olen, tean ma isegi. Ka mõõdan iga päev vererõhku. Ja seda mitte kaubanduskeskuse patareidel mänguasjaga. Oma veresuhkrut kontrollin pidevalt ja olen kursis ka oma silmanägemisega. Kui 0,5ste prillidega ikka enam ei näe, tuleb võtta 0,75sed. Kui jään oma kaalu mõõtmisega hätta, võin pöörduda ka perearsti poole. Midagi rohkemat sel Potjomkini küla läbivaatusel ei tehta. Samal ajal ei saa maarahvas kuude kaupa arsti juurde isegi oma häda kurtma, rääkimata siis ravile pääsemisest.

Jaga artiklit

9 kommentaari

K
Kas saab üldistada?  /   18:30, 17. veebr 2016
Mulle oli kontrollimisest küll kasu - peale pikkuse-laiuse-kõrguse-kaalu, silmade ja rõhkude mõõdeti ka vere näitajaid, mida ise juba ei tee. Võib-olla väärivad kriitikat mingid nurgatagused kohad, kus tegevused-tulemused küsitavad, aga kas saab üldistada kõigile teenusepakkujaile? Palju neid üldse on? Kas enne artikli avaldamist ei tasuks AJAKIRJANIKUL ka veidi uurimistööd teha, et siis kvaliteetselt esineda?
R
reede  /   19:18, 15. veebr 2016
Pole ma aru saanud mis pergale pärast pean auto kustutit käima igal aastal kontrollimas ja mispärast peab minu täiesti korras ahju korstnat kontrollima nn spetsialist Ma ei ole ju loll ega kätetu Ja mitut joodikut on aidanud surmast suitsuandur Lolli riigi lollid seadused et saaks aga raha riigikassasse

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis