Foto on illustreeriv. (Teet Malsroos)

Eesti toidukauplustes jääb müümata ja kantakse maha ligikaudu 12 000 tonni toiduaineid aastas, rahas mõõdetuna visatakse prügikasti 22 miljonit euro eest kaupa, selgub värskest uuringust.

Kõige enam jääb kauplustes müümata puu- ja köögivilju (47%), seejärel liha- ja kalatooteid (18%) ning pagaritooteid (13%), valmistoidu ja piimatoodete osakaal oli maha kantud toiduainete hulgas 10%, vahendab ERR-i uudisteportaal.

Kui paljud Eesti kaubandusettevõtted juba teevad koostööd Toidupangaga, siis toiduainetööstusettevõtted kasutavad vähe toiduainete annetamise võimalust.

"Tihti on takistuseks transpordi ning tööjõu ja sobivate hoiuruumide puudumine. Lisaks on toiduainete annetamisest loobumise üheks põhjuseks õigusaktide nõuete (maksuseadused ning toiduohutuse ja -hügieeni nõuded) ebaselgused,“ selgitas uuringu läbi viinud Stockholmi keskkonnainstituudi Tallinna keskuse programmijuht Harri Moora.

Jaga artiklit

15 kommentaari

V
vanaisa  /   15:29, 11. veebr 2016
Kõige rohkem läheb toitu prügikasti Prismal, seal ei hinnata enam midagi alla ja oma töötajad ei saa ka mingit soodustust ostmisel. Poe omanik on soomlane.
H
hh  /   06:18, 11. veebr 2016
Kauplusse võetakse vastu kaup ja selle eest kauplus tasub tarnijale kauba maksumuse. Kauplus lisab sellele hinnale oma protsendi.
Kuna aga riiulid peavad olema kogu aeg kuhjaga külluslikult kaupa täis ja väikese jalutuskäigu kaugusel on teised samasugused kauplused, siis ei saa ükski neist riskida sellega, et sortiment oleks väiksem või et midagi sortimendist puudub, mis teistes kauplustes on olemas. Et seda külluslikkust tagada, tuleb kauplusel lisada sissetulnud kauba hinnale nii suur protsent, mis kataks riski, et kaup ületab tähtaja. Ja kuna on ka vargusi, siis ka see peab mahtuma hinna sisse.
Ostja maksab selle kõik ju kinni. Ja nõudmine, et äravisatav kaup tuleb annetada, on lihtsalt alatu - kas keegi mõtleb, miks ma pean selle kõik kinni maksma, et kellelegi tasuta antakse. Peale selle seisavad annetustekogujad kärudega kauplustes ja ootavad, et annetaksin veel kaupa, mille eest olen maksnu otse kassas.
Lahendamatu probleem.
Aga selle eest saame nautida külluslikku kaubavalikut, ehkki enamus inimesi vaatab vaid, kuidas leida otavamat, et pere ära toita...

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis