Kas maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmi ettepanek, et aastaks 2020 kaoksid maksudeklaratsioonid, on mõistlik ja teostatav?

 

Liisa Oviir, ettevõtlusminister (SDE): Maksudeklaratsioonivaba ettevõtluskeskkond on väga huvitav mõte ja selle arendamisega tuleb kindlasti edasi minna. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eesmärk on muuta ettevõtluskeskkonda konkurentsivõimelisemaks ja halduskoormuse vähendamine on üks osa sellest.

Automaatne andmete edastamine maksuametile vähendaks oluliselt ettevõtja halduskoormust ning hoiaks kokku aega ja raha. Kindlasti muudaks see elu palju lihtsamaks just väike- ja mikroettevõtjatel, kelle osakaal on ca 98% Eestis tegutsevatest ettevõtetest. Usun, et need ettevõtjad, kes ei näe vajadust midagi varjata, võidavad sellest kindlasti. Keegi meist ju ei kurda eraisiku maksudeklaratsiooni üle, mis on automaatne.

Deklaratsioonivaba ettevõtluskeskkonna puhul ei peaks aga rääkima usaldamatusest riigi ja ettevõtja vahel. Hoopis vastupidi – riik usaldab oma ettevõtjat, sest andmeid loevad ju masinad, kes märgivad ridu täpselt nii, nagu ettevõtjad seda on teinud. Sellise muudatuse tegemine vajab aga ilmselgelt ettevõtjate ja ühiskonna mõttelaadi muutust.

Kindlasti ei ole süsteemi väljatöötamine lihtne. Tuleb teha põhjalikud analüüsid, palju koostööd ettevõtjate ja nende katusorganisatsioonidega. Äärmiselt oluline on tagada andmete turvalisus.

Jaga artiklit

10 kommentaari

A
Andres  /   17:41, 10. veebr 2016
Kuidas sa keskelt nõnda jäme oled?
M
minister  /   15:47, 10. veebr 2016
mille eest sa vastutad, millega sa tegeled, milleks seda sooja mäletsemis kohta üldse vaja on?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis