Türgi president Recep Tayyip Erdogan 16. novembril 2015 Antalyas toimunud G20 tippkohtumisel.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 9. veebruar 2016 13:24
Kreeka veebiväljaandes ilmus faksiimiledokument, mille tekst annab teada, et Türgi president Recep Tayyip Erdogan ähvardas Euroopat migrandiuputusega, kui Euroopa Liidu juhid ei paku talle paremat lepet aidata tal Ees-Aasia pagulaskriisiga toime tulla.

Rahandusuudiste veebiväljaanne euro2day.gr avaldas, et Türgi riigipea tegi sellise teate pingelise kohtumise ajal mullu novembris, ning paljastas sügava vastastikuse pahameele ja usaldamatuse Erdogani ja Euroopa Liidu kahe tippametniku, Jean-Claude Junckeri ja Donald Tuski vahel, vahendas Reuters.

Euroopa Liidu ametnikud püüdsid saada Ankaralt abi tõkestamaks põgenike- ja migrantidevoolu Süüriast Euroopasse.

Tuski Euroopa Nõukogu ja Junckeri Euroopa Komisjon dokumendi originaalsust ei kinnita või eitavad seda ning ka Erdogani kantselei Ankaras seda ei kommenteerinud.

Kohtumise inglisekeelne aruanne ilmus veebi faksiimilena. Seal ei teatata, millal või kus kohtumine aset leidis, kuid ilmselt toimus see 16. novembril Türgis Antalyas, kus kõik kolm pärast G20 tippkohtumist vestlesid.

"Me võime avada uksed Kreekasse ja Bulgaariasse igal ajal ning võime panna pagulased bussidesse ... Aga mida te nendega peale hakkate, kui te ei hangi kokkulepet? Tapate pagulased?" tsiteeriti tekstis Erdogani pöördumist ELi ametnike poole.

Tekstis nõudis Türgi president ELi ametnikelt ka kuut miljardit eurot iga kahe aasta tagant. Kui Juncker tegi selgeks, et pakkumisel on vaid pool sellest summast, vastas ta, et Türgi ei vajanudki ELi raha.

EL nõustus lõpuks kolme miljardi euroga, et parandada pagulaste tingimusi Türgis, taaselustades Ankara pikalt vindunud Euroopa Liitu astumise kõnelusi ning kiirendades türklaste viisavaba reisimist. Vastutasuks pidi Ankara ohjeldama Kreekasse voogavate migrantide arvukust.

Tulises sõnavahetuses katkestas Erdogan sageli Junckerit ja Tuski süüdistades ELi Türgi tüssamises. Erdogan süüdistanud Junckerit ka isiklikult lugupidamatu suhtumise pärast temasse. Türgi riigipea rääkis endisele väikeriigi (Luksemburgi) peaministrile Junckerile, et too näitaks 80miljonilise Türgi vastu üles suuremat austust. "Luxembourg on nagu väike Türgi linn," tsiteeriti Erdogani.

Pingelist vestlust kahe tipp-poliitiku vahel kroonis sügav vastastikune umbusaldus ajal, mil Euroopa Liit rahastab Türgi abi leevendamaks suurimat migratsioonikriisi alates Teisest maailmasõjast.

Raport õhutas Euroopa Parlamendi liiget Kreeka tsentristlikust parteist paluda Euroopa Komisjonil tähendatud kõnelusi kinnitada. "Kui asjasse puutuvad kõnelused EL ametnike ja Türgi presidendi vahel on tõesti sündinud, siis tundub, et Ankara ja ELi vahelise kokkuleppe eesmärgid olid varjatud," ütles Miltos Kyrkos küsimuses Euroopa Komisjonile. "Me soovime viivitamatult vastust, kas need paljastused on tõesed ning kust tuleb komisjoni õigus läbi rääkida, kasutades trumbina Türgi Euroopa Liitu astumise kurssi."

Samal teemal

Kommentaarid  (52)

xxx 10. veebruar 2016 21:10
Mida te nüüd virisete?Ise te ju andsite oma hääle EU-liidu ja Nato poolt.Kes müüb EV õhku,oma seadusi ja trahve.EV iseseisvus on mahamüüdud juba.Pidevalt meedia kaudu ähvrdatakse meid Putini venemaaga,aga reaalsus on see,Et EU-liit ja Nato on EV suurimaks ohuks.Tere tulemast pagulased ja olgu neid vähemalt 100000.Nagu NSVL ajal toodi eesti neid töölisi 100000 tuhandeid.Tundub,et EV valitsus(viletsus) on kinnimakstud Brüsseli poolt ja eesti rahvale lihtsalt lastakse pissi näkku.Tere tulemast homo ja multikulti riiki.Uus eesti Nokia.Igatahes mina hääletasin EU-liidu ja Nato vastu.Ning minu südametunnistus on puhas.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS