Videod

VIDEO | 1938. aastast Kaitseliitu kuulnud vanahärra: minu elu on olnud kui unenägu (2)

Õhtuleht.ee, 8. veebruar 2016 19:10
8. veebruaril tähistab oma 95. sünnipäeva Robert-Rudolf Volk, kes astus Kaitseliitu juba 1938.aastal ning kes praegu kuulub KL Tartu maleva I malevkonda.

1921. aastal Järvamaal Kareda vallas, Taavet-Hansu talus viienda lapsena sündinud Robert-Rudolf Volk astus Kaitseliidu Järva maleva liikmeks 11. novembril 1938. aastal.

"1938. aastal hakkas olukord Euroopas ärevaks muutuma, mistõttu otsustasin liituda Kaitseliiduga,“ meenutab vanahärra.

Otsusele aitas kaasa ka asjaolu, et Volki klassivend Paide gümnaasiumis oli Järva maleva pealiku poeg ning tema vanem vend Arnold oli õppursõdurina võidelnud Vabadussõjas ning teenis hiljem Eesti kaitseväes allohvitserina.

1941. aastal läks Robert-Rudolf Volk Nõukogude okupatsiooni eest metsa ning Saksa okupatsiooni ajal asus õppima Tartu Ülikooli majandusteaduskonda.

1943. aastal mobiliseeriti ta aga Saksa sõjaväkke ja määrati politseipataljoni nr 36, mille koosseisus saadeti Neveli rindele. 1944. aasta jaanuaris toodi pataljon Eestisse ning Robert-Rudolf Volk elas 9. märtsil Tallinnas üle ka märtsipommitamise.
Sama aasta eptembris liitus ta Pitka Löögiüksusega ning 20. septembril nägi ta viimast korda ka admiral Pitkat, kes pidas oma meestele lühikese kõne.

Robert-Rudolf Volk varjas ennast kaks aastat metsas, kuid 1946. aastal ta tabati ning saadeti Viljandis asuvasse filterlaagrisse, kus ta vabanes 1948. aastal.

Kuigi Robert-Rudolf Volk tahtis astuda vabanemise järel Pallasesse, polnud see tema mineviku tõttu võimalik ning ta leidis endale tööd skulptor Anton Starkopfi ateljees, töötades seal kuni pensionile jäämiseni.

Uuesti liitus ta Kaitseliiduga 2008 aastal, mil ta astus Kaitseliidu Tartu maleva I malevkonda.

Robert-Rudolf Volki elu on olnud sama kirju, kui paljudel tema eakaaslastel. Vanahärra meenutas oma juubelil, kuidas juhuslik kohtumine Eesti omavalitsuse juhi Hjalmar Mäega muutis tema elukäiku.

"Minu elu on olnud, kui unenägu," tõdes vanahärra.

Pikemalt vaata aga juba videost!