Viimase kümne päeva jooksul toimunud kaks vigastusterohket bussiõnnetust panevad nii mõnegi reisija endalt bussi astudes küsima, kui ohutu ikkagi on bussisõit ja kas jõuan ikka elusa ja tervena sihtkohta? Viimases õnnetuses hukkus bussijuht ja sai viga 13 reisijat, eelmises õnnetuses sai viga samuti 13 inimest ning üks neist kaotas käe.

Et mõlema õnnetuse puhul on märksõnaks libe tee, siis muidugi viitavad nii politsei kui ka maanteeamet teeoludele mittevastavale sõidukiirusele. Talvel on maanteed tihti libedad, kuid samas liiklejad ju eeldavad, et teehooldaja on oma töö korralikult teinud. Et tee võis libe olla, möönis ka maanteeameti esindaja. Libedus tekkis kesköö paiku ning teehooldaja alustas tööd kaks tundi hiljem, kuid bussiõnnetus toimus juba enne teehoolduse algust.

Muidugi ei saa eeldada, et kõikidelt teedelt oleks võimalik libedus hetkega likvideerida. Äkki peaks selle tõsiasja juhtidele meelde tuletamiseks võtma kasutusele ameerikaliku süsteemi, mis näeb ette igale poole kõikmõeldavate ohtude eest hoiatavate siltide paigaldamist? Näiteks: Ettevaatust, tee võib olla hooldamata, meil on kohustus seda teelõiku hooldama tulla 4,8 või 12 tunni jooksul!

Teine mõlema õnnetuse ühine joon on turvavööde mittekasutamine. Esimese õnnetuse puhul nentis politsei, et "kõik reisijad ei kasutanud korrektselt kohustuslikku turvavarustust." Täpselt sama teksti kordas politsei ka pärast teist õnnetust. Kui sõiduautode puhul on turvavööta sõidu eest trahvide väljakirjutamine harilik tegevus, siis kas busside puhul tulevad lahtised turvavööd teemaks vaid pärast suuremaid bussiõnnetusi või on võimalik astuda ka ennetavaid samme?

Kampaania ka bussides turvavöö kasutamiseks on igatahes praeguste õnnetuste järel aktuaalsem kui eales varem. Ka aeg-ajalt bussist läbi jalutaval ja turvavööde kinniolekut kontrollival politseinikul on kindlasti reisijaid ka edaspidi tugevalt distsiplineeriv mõju. Kui me libeduse vastu ei saa, siis turvavööd peame suutma kinni panna igal juhul.

Jaga artiklit

12 kommentaari

L
Liiv aitab  /   23:55, 18. veebr 2016
Liiva peab kasutama libedusetõrjes,pajast soola külvamisest on kasu ainult kapsatünnis kapsaste hapendamisel!
L
Liiv aitab  /   23:52, 18. veebr 2016
Liiv on libedusetõrjest välja jäetud,selles on viga!

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis