Juhtkiri

Juhtkiri | Usutav heidutamine algab rohujuuretasandilt (15)

Õhtuleht.ee, 4. veebruar 2016 19:00
USA mõttekoja Rand Corporation avaldas teisipäeval uurimuse, millest ilmneb, et Venemaal kuluks Balti riikide vallutamiseks napilt kolm päeva.  NATO idaserv on jäänud analüüsi väitel korraliku kaitseta, see vajaks juurde vähemalt kolme brigaadi jagu rasketehnikat ja nelja brigaadi jagu sõdureid ning see läheks  igal aastal varasemast 2,7 miljardit dollarit rohkem maksma.

Kõik see kõlaks palju hirmutavamalt, kui samal päeval poleks USA kaitseministri suu läbi saabunud teadet, et Ameerika Ühendriigid  kavatsevad tuleval aastal panustada Kesk- ja Ida-Euroopa riikides kaitsele üle 3,4 miljardi dollari ehk neli korda rohkem kui seni.

Loomulikult paneb raha (soomuki) rattad käima ja meie liitlaste valmisolek senisest enam panustada on igati tunnustust väärt. Kuid selliste uudiste juures tuleb alati mõelda, mida saame ise Eesti kaitsevõime tugevdamiseks senisest rohkem teha. Jutt ei pruugi olla mitte ainult rahalise panuse suurendamisest, sest selles oleme oma kahe protsendiga järjepidevalt tublid olnud – ehk isegi eeskujulikud teiste silmis.

Ent kas usutava sõjalise heidutuse lihvimise kõrval oleme piisavalt tegelnud ka julgeolekule oluliste ülejäänud teemadega?  Aitab ju julgeolekule ja kaitsetahtele kaasa seegi, kui inimestel nii Ida-Virus, Lasnamäel kui ka Kagu-Eesti ääremaal on stabiilne töökoht, täis kõht ja köetud tuba. Kas riik saab konflikti puhul arvestada Soomes perele leiba teenivate Eesti kodanike naasmisega püssi alla? Tähtsaim on see, et just Eesti elanikud oleksid toimetulekumurede kõrvalt motiveeritud oma riigi turvalisusesse panustama – olgu siis kaitseliidus või abipolitseinikuna. Heidutamine saab usutav olla vaid siis, kui riigijuhtide poliitilise retoorikaga astuvad sama sammu nii kogu rahvas kui ka meie piiritagused liitlased. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee