Kinodesse on jõudnud viiele Oscarile kandideeriv draama „Suur vale“, film räägib 2000ndate lõhkenud kinnisvaramullist, mis USA ning tegelikult kogu maailma majanduskriisi tüüris. Filmi tegevus toimub Ühendriikides, ent omamoodi valus on neid aegu meenutada eestlastelgi. Paljud pered laenasid end tol ajal lõhki ja lakuvad siiani haavu.

Vähemalt oli see kõigile õppetund. Või siiski mitte? Mida üldse kriisist õpiti? Tean oma tutvusringkonnas mõnda inimest, kes sel kümnendil on uue hooga laenu võtnud ja sellega juba hädas. Ega pangad enam nii kergekäeliselt laenu muidugi anna, aga ka näiliselt kindla sissetulekuga elustiil võib ikka kaardimajana kokku variseda.

Muidugi ei saa alati ette teada, mida elu toob. Ühe näitena: 30ndates abielumees ostis korteri ja kolis oma kaasa ja kahe lapsega sisse. Kaks aastat hiljem kolis naine uue mehe juurde ja hakkas eksmehelt alimente nõudma. Hüljatud mees aga jäi tööst ilma ja kukkus jooma. Ta võib ju kiruda panka ja eksnaist, aga laenu see soigumine ei kustuta. Kahjuks tundub, et kadunud pole ajad, kus ühes pangas laenust ilma jäädes leiab suurema vaevata mõne teise laenupakkuja, kas või laenu auto vastu jms. Laenulõksu langeda on liiga lihtne.

Tallinnas kerkib praegu kinnisvara hind väga kiiresti. Jääme uue mulli lõhkemist ootama?

Jaga artiklit

10 kommentaari

K
karoliinakene  /   15:47, 4. veebr 2016
riietusest ju näha,et sinul masu sünnist saati.
K
karoova  /   15:32, 4. veebr 2016
vassilissa

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis