Maailm

Valitsusvägede enneolematu pealetung Süürias ähvardab nurjata läbirääkimised (32)

Toimetas Kristin Aasma, 3. veebruar 2016 16:44
Süüria Islamiarmee mässuliste juht Mohammed Alloush (keskel) Genfis 3. veebruaril 2016.Foto: AFP / Scanpix
Süüria valitsuse pealetung mässuliste valduses olevatele aladele Aleppo ümber ähvardab nurjata ÜRO püüded veenda sõjajalal pooli alustama rahuläbirääkimisi.

Mässuliste teatel on valitsusvägede uus pealetung, mida toetab Venemaa õhurünnakutega, enneolematu ning linn võib olla peatselt piiramisrõngas, vahendas BBC.

Samal teemal

Üleeile teatas ÜRO erisaadik Staffan de Mistura läbirääkimiste algusest Genfis. Eile, mil sõjategevus intensiivistus, eitasid Süüria valitsuse ja opositsiooni esindajad läbirääkimiste algust. Süüria valitsuse esindaja nimetas seda erisaadiku isiklikuks arvamuseks väites, et seni ollakse alles ettevalmistavas etapis, mis eelneb läbirääkimiste ametlikule algusele, kirjutas Interfax.

Eile õhtul tunnistas de Mistura läbirääkimiste läbikukkumise võimalikkust. "Usaldustase kahe poole vahel on nullilähedane," ütles de Mistura. Erisaadik õhutab Venemaad ja USAd aitama vaherahuni jõuda, vahendas BBC.

BBC-le antud intervjuus ütles ÜRO peasekretär Ban Ki-moon, et rahvusvaheline kogukond peaks olema Süüria konflikti lahendamisel sama ühtne, nagu seda oldi Iraani tuumaküsimuse puhul. "Me oleme näinud diplomaatia jõudu Iraani tuumakokkuleppe juhtumis. Kas me ei saaks teha samamoodi?"

Aktivistide sõnul on Süüria kirdeosas asuva Aleppo ründamine esimene suur valitsusvägede pealetung alates mullu septembrist, mil Venemaa asus president Bashar al-Assadit õhurünnakutega toetama.

Süüria sõjaväelane rääkis uudisteagentuurile AFP, et plaanitakse teha läbimurre pikaajalisest mässuliste piiramisrõngast, mis ümbritseb valitsusmeelseid shia külasid nagu Nubul ja Zahraa. Lisaks tahavad valitsusväed läbi lõigata teed, mille kaudu saabub Türgist abi mässuliste valduses olevatele Aleppo piirkondadele.

Inimõiguste vaatlejad teatasid Süüriast, et Vene sõjalennukid on alates üleeile hommikust korraldanud mässuliste aladele Aleppos 320 õhurünnakut.

Vene välisminister Sergei Lavrov teatas, et Venemaa ei lõpeta õhurünnakuid enne, kui "terroristlikud organisatsioonid nagu al-Nusra Front" on tõeliselt hävitatud. See al-Qaeda Süüria haru on osa võimsast mässuliste liidust, mis kontrollib osaliselt Aleppo piirkonda, märkis BBC.

ÜRO erisaadik avaldas ühtlasi toetust opositsiooni nõudmistele, et valitsus ja tema liitlased lõpetavad mässuliste valduses olevate alade piiramised ja õhurünnakud nendele ning vabastaksid vangid vastavalt ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile eelmisel kuul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee