Kahekuune brasiillane Guilherme Soares Amorim sündis mikrotsefaaliaga (UESLEI MARCELINO)

USAs Texases diagnoosisi arstid esimese juhtumi, kus emaüsas lapsi sandistav Zika viirus on edasi kandunud seksiga, vahendas BBC.

Tavapäraselt kannavad viirust edasi sääsed. Nakatunud ameeriklane sai tõve oma partnerilt, kes saabus hiljuti Venezuelast.

Ajukahjustusi tekitav Zika viirus levib Lõuna-Ameerikas möödunud kevadest ja tõenäoliselt vallutab see peatselt kogu Ameerika mandri, ennustavad teadlased.

Üheksa kuuga on ainuüksi Brasiilias nakatunud üle miljoni inimese. Tavaliselt on nakatunute haigustunnused kerged: paar päeva kestev palavik ja nõrkustunne, kehale võib tekkida lööve.

Paraku ründab viirus rasedaid nakatades ka nende loodet ja laps võib sündida tavapärasest palju pisema peaga. Seda seisundit nimetavad arstid mikrotsefaaliaks ning tavaliselt kipuvad need lapsed olema vaimse alaarenguga. Brasiilias on sündinud juba rohkem kui 3500 sellist last. 

Zika viirus avastati 1947. aastal Aafrikas. Tõve vastu pole praegu ei vaktsiini ega ravi. 

Maailma terviseorganisatsioon kuulutas viiruspuhangu tõttu välja hädaolukorra.

Jaga artiklit

24 kommentaari

!
!!!  /   14:42, 3. veebr 2016
Vanade, klassikaliste taudidega, sõjaga ning näljaga inimkonna iivet enam ei peata. Haigused on võidetud. Nälginud neegritele käsutavad Euroopa ning ameeerika ohtralt toiduabi ja vaktsiine, et need veelgi hoogsamalt paljuneda saaks. Prantsuse revolutsiooni ajal elas Maal 1 miljard inimest, teise maailmasõja lõppedes 3 miljardit, praegu 7,3 miljardit! Ja sajandi lõpuks paisub Aafrika elaikkond prognoosi järgi neljakordseks, 4,3 miljardini! Ressursid aga lõpevad, õkosüsteem on laastatud ja saastatud. Mida teha?
Aafrikast tuli nüüd aids, ebola, viimasena ka veel zika. Hiinast tuli sars. Seagripp ei tea kust. Tuberko´uloos muteerub ravimatuks vormiks. Kusagilt Araaba poolsaarelt levib mingi kaamelitelt inimesele tulnud hingamisteede äge infektsioonhaigus, mis 30-50% nakatunutest teise ilma viib. Ilmselt on need meie emakese looduse viimased kramplikud püüded piiramatult vohavat inimkonda kontrolli alla saada, elu ning ökosüsteemi hävitamisest ära päästa. Sest inimkond on sisuliselt sisse võtnud vähkkasvaja positsiooni. Laieneb ja paisub arutult, seades ohtu kogu ökosüsteemi ning elu Maal. Hävitades sellega lõpuks sellega ka iseenda. täiesti ajuvabalt.
E
Ei maksa  /   12:22, 3. veebr 2016
siis sääskedega sexida.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis