(Arno Saar)

„Eesti kvoot on null!“ pole enam pelgalt nende loosung, keda Euroopasse saabunud põgenike jaotamiskavad ärevaks teevad. Itaaliasse saadetud sideohvitseri pingutuste kiuste pole seni Eestisse saabunud ühtki ümberpaigutatavat. Sel ajal, kui sideohvitser proovib õnne Kreekas, kaalub Eesti Itaaliast vastu võtta ühe Eritrea naissoost põgeniku.

Teadagi teeb diplomaatidele säärane venimine muret: kes neist tahaks vaid kahe nädala pärast toimuval Euroopa Liidu ülemkogul saada külge ülejäänud Euroopaga ebasolidaarse, ühiseid väärtusi mittejagava pagulaspõlguri silti ning sattuda nii parketikõlblikemate kaasriikide viltuste pilkude alla?

Samas on selge, et kui too sideohvitser ja teised lähetatud just imet ei tee ega leia ka Kreekast sobiva profiili ja korras dokumentidega põgenikku, peab Eesti ilmselt oma kõrgetes standardites järele andma. Poliitikud on aga pikalt korranud, et Eesti suudab põgenike seast otsida välja need, kes Eestisse kõige paremini sobiksid – ikka kristliku taustaga perekonnad, üksikvanemad ja orvud, ja nüüd näivad riigijuhtidel käed seotud. Kui selgub, et tegelikult sobivad Eestisse ka varem sobimatuteks tembeldatud, siis kas sellest kõigest ei jää muljet, nagu püüaksid Brüsseli emissaridena tegutsevad poliitikud leivaisale heameelt teha oma valijate ja maksumaksjate pettumuse ning põgenike endi kohanemisraskuste hinnaga?

Tundub aga, et veel pole siseminister Hanno Pevkuril põgenike vastuvõtmisega kiire. Kuna ümberpaigutamisele kuuluvast 160 000 põgenikust on praeguseks õnnestunud liikmesriikide vahel jagada vaid 331 inimest, siis ei maksa eriti karta, et Eesti tegevusetuse ja passiivsuse eest üksinda häbiposti pandaks. Teisalt võib toimuv anda märku sellest, et oodata on senise pagulasjaotuse süsteemi põhjalikku ümberkorraldamist, ja too pööramine ei pruugi piirduda vaid Dublini reegli kaotamisega. Nii peame teadma, kas Eesti jääb oma senise põhimõtte juurde või lepib teatavate järeleandmistega. Peaminister Taavi Rõivas on viimasega juba algust teinud.

Jaga artiklit

38 kommentaari

M
Maimu  /   00:02, 4. veebr 2016
uus saatesari juba või ?Issand , kui põnev ! Kuulsin jah , et esimesest voorust väljalangenuid oli palju , a talendivooru pidi kohustuslikus kavas olema kahel jalal käimine ja käte plaksutamine . No lõppvooru , ma arvan ,pääsevad ainult ilma saba ja sarvedeta olendid , kes kannibalismi on jätnud hiljemalt möödunud aastal ning tunnevad lihtsamaid kujundeid-värve .Ootan juba kannatamatult !
  /   23:48, 3. veebr 2016
kui kaltsak nüüd ka kohtlaselt naeratab ja teatab , et võtsime need , keda määrati ; no siis läheb mölluks , kindel see ! Igal asjal , ka eestlase kannatusel , on piir ! Klikin süütepudelil .

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis