USA vabariiklaste presidendikandidaate Ted Cruz Iowa osariigis Des Moinesis kampaaniaüritusel 31. jaanuaril 2016.Foto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.ee 1. veebruar 2016 13:29
USA vabariiklaste presidendikandidaate Ted Cruz tahab presidendiks saades USAs sisse viia maksusüsteemi, milles eeskujuks on Eesti mudel.

Täna Iowas peetaval debatil Donald Trumpiga sillutab Cruz teed plaanile ühtlustada USAs astmelisi makse ühele tasemele, jäljendades sellega Eesti maksusüsteemi, mis võeti vastu 1994. aastal, kirjutas ft.com.

"Eesti on suurepärane," sõnas Cruzi nõustanud majandusmees ja ühtlaste maksude eestkõneleja Arthur Laffer, kes kolm aastakümmet tagasi nõustas USA presidenti Ronald Reaganit ning Briti peaministrit Margaret Thatcherit. "See on tõeliselt tõhus maksusüsteem."

Cruz tahab kaotada ühise sissetuleku maksu ning asendada selle ühtlase 16protsendilise liitmaksuga, mis hõlmaks ainult tulude õhukest kihti, ühendades seitse isikliku maksu rühma üheks 10protsendiliseks maksuks.

Väljaanne selgitas, et Eestis on maksumäär firmade ja eraisikute sissetulekutelt langenud alates 1990. aastatest 26 protsendilt 20 protsendini ning see on innustanud Ameerika konservatiive kui tõestus, et nende idee töötab. USA maksudevastane huvigrupp Tax Foundation nimetas eelmisel aastal Eesti maksusüsteemi kõige konkurentsivõimelisemaks 34 OECD riigi seas.

Demokraatide jaoks on ühtlased maksud tabuks. Demokraatide pressiesindaja Mark Paustenbach ütles: "Ted Cruzi maksukava ettepanek sarnaneb teiste vabariiklaste presidendikampaaniate lootustega: ära suurenda numbreid ning tööd rügava keskklassi pered jäävad lihtsalt tagaplaanile."

Eesti suursaadik USAs Eerik Marmei kommenteeris väljaandele, et Eesti lähenemine maksustamisele on mõistlik ning lisas, et on kena näha, et seda kasutatakse USAs mudelina. Ühtlane maksumäär oli pärast Nõukogude okupatsiooni lõppu poliitiliselt õige, kuna sel ajal olid ka sissetulekud ühtlased – enamus inimesi olid vaesed, selgitas ta. See süsteem innustas majanduslikku taassündi. "Ma pole siin selleks, et otsustada, kas see hakkab USAs tööle, kuna me pärineme erinevatest süsteemidest,“ lisas Marmei.