Juba teist riigikogu koosseisu kestev kaklus kooseluseaduse ja selle rakendusaktide üle varjutab ära kõik muud teemad, justkui Eestil polekski peale selle ja pagulaste olulisemaid muresid. Isegi ekspeaminister Mart Laari ebadiplomaatiline karjatus valitsuse suunas – pehmod, tehke ometi midagi! – pole suutnud protsessi kiirendada.

Peaministri suu, tõsi küll, liigub endiselt nobedalt, nagu ironiseeris ka Laar. Rõivase jutt, et kompromissi nimel tuleb tööd teha, isegi kui see võtab nädalaid ja tekitab kärsitust, on tegelikult ju sisutühi ning kinnitab vaid lõputut venitamist.

Kui sotsid on valmis rakendusaktide vastuvõtmise nimel isegi kaua tüliõunaks olnud Juhan Partsi Euroopa Kontrollikotta lähetamisega, siis IRLi soov seepeale muuta põhiseadust, et abielu pühaks kuulutada, tundub juba pilli lõhkiajamisena.

IRLi juhi Margus Tsahkna rõõm, et nende erakonnast sõltub palju, on enesepetjalik. Kui Tsahkna tegi võimuliiduga kokkuleppe, kuid seejärel sellest taganes, sest ei suutnud end erakonnas kehtestada, siis võib teistele võimuparteidele vaid juhitamatu koalitsioonipartneri pärast kaasa tunda. Kui aga kokkulepet ei saavutatud, kuid sellest hoolimata levitatakse jutte sellest IRLi positsioonide nõrgestamiseks, siis kasutatakse IRLi jalamatina.

Põhikaklejad on sotsid ja IRL, peaministrierakonnal pole mõtet suurt sekkuda ega käsi määrida, kuid samas kahjustab Rõivase otsustusvõimetus terve koalitsiooni mainet. On märkimisväärne, et üsna valitsuse suunas on teinud reljeefseid etteheiteid tervelt kolm ekspeaministrit – peale Laari ka Siim Kallas ja Edgar Savisaar. Hoolimata kriitikast pole muutusi näha ega saagi olla, kui võimuliit on sellises koosseisus, nagu ta on.

Igatahes tuleb Rõivase jaoks ebameeldiva irooniana välja, et võimuliidule pole isegi kooseluseaduse peenhäälestus jõukohane, rääkimata siis ühiskonna tegelikest probleemidest. Perspektiiv, et valitsus vegeteerib samamoodi veel kolm aastat järgmiste valimisteni, on muidugi masendav.

Jaga artiklit

16 kommentaari

S
Sõna sekka  /   11:27, 2. veebr 2016
Valitsusel (reffidel) hakkas vist mingil hetkel tunduma, et suudavad suva seaduse ilma diskusioonita läbi lükata ja läksid liiga julgeks/hooletuks/laisaks. Pean siin silmas eelkõige kolme asja: esiteks Balti raudtee vajaduse põhjendamisest keeldumist: teeme ära, kellele ja milleks seda vaja on, pole teie asi. Teiseks kooseluseadus. Randpere vandus, et seda on vaja vaid 400 tuhandele tavapaarile ja samasoolistega seos puudub. Kuigi kõik nägid, et olukord on vastupidine. Kolmandaks pagulaste küsimus. Neid on vaja aidata, selge see aga mingil hetkel otsustati, et avalikkusega/opositsiooniga diskuteerida pole vaja. Valitsus teab, mida teeb.
O
Ott  /   00:04, 2. veebr 2016
Kooseluseadust poleks üldse vaja olnud algatadagi. Samal ajal vaesus kasvab, majanduskasvu pole jne. Elu Eestimaal läheb aina viletsamaks. Pole ühtegi normaalset seadust välja antud ja ka seadus valimisea noorendamise kohta anti välja vaid sellepärast, et noorte meeli on kergem mürgitada enda häältesaagi jaoks. Valitsus ja tema kaasajooksikud tegelevad peamiselt sellega, et laimu, hirmutamise teel hääli koguda .

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis