(WOLFGANG RATTAY)

Schengeni ruumi riikide vahel plaanitakse taastada piirikontroll, mis tähendab, et 30 aastat kehtinud ühist ruumi sai Eesti kodanik nautida vaid kaheksa viimast aastat. Plaanide järgi oleks piirikontrolli taastamine ajutine ja kestaks kaks aastat, ent ajutistel asjadel on paraku kalduvus muutuda väga pikaajalisteks.

Nii peamegi kaaluma, kas meil on piirikontrollist rohkem võita või kaotada. Et küllalt radikaalse sammu peamiseks põhjuseks on Kreeka suutmatus kontrollida oma välispiiri, siis võib mõista, et Euroopa Liidu ülejäänud riigid tahaksid tõmmata pagulasi pidava piir enda ja Kreeka vahele. Rehepaplikult mõeldes on ju hea, kui Lõuna-Euroopast liikuma hakkavate pagulaste teele jääb – sõltuvalt valitud teekonnast – kuni kümmekond kontrollitavat riigipiiri. Need peaksid olema piisav filter, et soovimatud isikud Eesti lõunapiirini välja ei jõuaks.

Kuid just siin peitub uus oht. Kui Euroopas liikumine muutub võimatuks, siis püüab pagulaste transiit üsna loogiliselt Euroopa marjamaadele pääseda Venemaa kaudu. Kui praegu oma idapiiril pagulastega hädas Soome valvet tõhustab, võib just Eesti idapiir saada pagulasi ahvatlevaks sisseimbumiskohaks. Nii peame tõstma oma võimekust idapiirilgi. Olemasoleva ressursi ümberjagamisel seda aga lõpmatult teha ei saa.

Et reisijad peavad passi ette näitama nii lennukisse minnes kui ka sealt väljudes,  suureneb ilmselt reisimisega kaasnev ajakulu ja stress. Rahvusvahelistel bussidel-rongidelgi võib sõiduaeg piirikontrolli võrra pikendada. Majandusele tähendab piirikontroll kaubavahetuse aeglustumist. Ei saa välistada sedagi, et pagulaste kartuses lisandub ka kaubafurgoonide aja- ja töömahukas kontroll.

Kas lepime piiranguist tulenevate ebamugavuste ja ajakuluga, kui saame vastutasuks kindlustunde, et soovimatud külalised lihtsalt niisama riiki ei pääse? Ilmselt leiaks mõistlikuna kõlavale põhjendusele vähe vastuväiteid.

Jaga artiklit

25 kommentaari

T
Tavaeestlane   /   19:59, 29. jaan 2016
ei saa endale lubada reisimist . Ja kui juhtubki ime, et see on võimalik , siis kümne aasta jooksul kord pass ette näidata eitekita küll stressi ega ajakulu.
Tunnen mitmeid kaasmaalasi, kes pole elus kunagi käinud ei tallinnas ega Helsingis!
Peavoolumeedia aga kirjutab ühtedest ja samadest proovireisijatest ja kurikaeltest, kes mööda ilma ringi tuuritavad, et kusagilt priskemat suutäit hammustada.
Ei maksa aga üldistada.
T
Tõnu Mandel  /   19:29, 29. jaan 2016
Piiril kontroll ei saa olla omaette eesmärgiks-selleks on ebasoovitavate isikute riiki sissetungi välistamine. Eelpool soovitatud kuulipritsid ei aita kui pole päästikule vajutajat. Sellepärast tuleb maamiinide leping tühistada ja kotrolljoon mineerida ning asjakohaste teatetahvlitega varustada. Valik on seega piiririkkujal. Nii,et tegudele enne kui hilja!

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis