(MIHKEL-MARKUS MIKK)

Teadlased avastasid, et selle surmava bakteri kiiret levikut organismis saab ära kasutada ravimite suunamisel vajalikku kehapiirkonda, kirjutab Mirror. See võib aga lühendada patsiendi ravimis- ja taastumisaega.

Siberi katk ehk antraks on harvaesinev, kuid tõsine viirushaigus, mida levitab bakter Bacillus anthracis. Seda leidub maapinnases, kus see võib püsida nakkusohtlikuna aastakümneid.

Greenwichi ülikooli teadlastetiim tõestas, et seda osakest bakterist, mis muudab Siberi katku surmavaks, saab eemaldada ja asendada vajaliku ravimiga.

Teadlased püüdsid katkubakteri abil ravimi transportimist laboris kasvatatud leukeemia ja vähirakkude raviks. Antraksi abil suudeti teha seda väga tõhusalt ja lisakahju tekitamata.

See on esimene kord, kui surmava toksiini abil on suudetud geenmuundavat ravimit transportida otse kindlasse rakupiirkonda. Märkimisväärseks muudab tulemuse asjaolu, et esmakordselt saavutati see ilma kahjulike lisamolekulide (nagu L-lüsiin) kasutamiseta.

Lisaaineid välditakse, kuna need on mürgised, lõhuvad rakumembraane ja liiguvad kiiresti maksa, et kehast väljuda.

Uudset meetodit tahetakse rakendada vähiravimite väljatöötamisel.

"See erineb märgatavalt senisest tehnoloogiast – sünteetiliste polümeeride ja lipiidide asemel kasutatakse ära proteiini ehitusomapära, mis on loodud tegema seda sama, mida meiegi saavutada tahame," sõnab dr Simon Richardson Greenwichi ülikoolist.

Jaga artiklit

9 kommentaari

?
???  /   21:16, 2. veebr 2016
Mis see siberi katku tekitaja siis ikkagi on, kas see on viirusest põhjustatud haigus Või bakteriaalne? Tark autor märgib siin artiklis, lausa ühes lauses mõlemat. kuid bakteriaalsed haigustekitajad ning viirused on siiski kaks ise asja. Kuid kuna minu teada ravitakse siberi katku antibiootikumidega, siis oletan, et õige on siiski bakteriaalne. Sest antibiootikumid viirustele peale ei hakka.
Q
QQ  /   18:33, 2. veebr 2016
Saad ühest haigusest lahti saad teise asemele ?

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis