Maailm

Siberi katku abil saab varsti vähki ravida! (9)

Toimetas Gerly Mägi, 2. veebruar 2016, 08:05
 MIHKEL-MARKUS MIKK
Teadlased avastasid, et selle surmava bakteri kiiret levikut organismis saab ära kasutada ravimite suunamisel vajalikku kehapiirkonda, kirjutab Mirror. See võib aga lühendada patsiendi ravimis- ja taastumisaega.

Siberi katk ehk antraks on harvaesinev, kuid tõsine viirushaigus, mida levitab bakter Bacillus anthracis. Seda leidub maapinnases, kus see võib püsida nakkusohtlikuna aastakümneid.

Greenwichi ülikooli teadlastetiim tõestas, et seda osakest bakterist, mis muudab Siberi katku surmavaks, saab eemaldada ja asendada vajaliku ravimiga.

Teadlased püüdsid katkubakteri abil ravimi transportimist laboris kasvatatud leukeemia ja vähirakkude raviks. Antraksi abil suudeti teha seda väga tõhusalt ja lisakahju tekitamata.

See on esimene kord, kui surmava toksiini abil on suudetud geenmuundavat ravimit transportida otse kindlasse rakupiirkonda. Märkimisväärseks muudab tulemuse asjaolu, et esmakordselt saavutati see ilma kahjulike lisamolekulide (nagu L-lüsiin) kasutamiseta.

Lisaaineid välditakse, kuna need on mürgised, lõhuvad rakumembraane ja liiguvad kiiresti maksa, et kehast väljuda.

Uudset meetodit tahetakse rakendada vähiravimite väljatöötamisel.

"See erineb märgatavalt senisest tehnoloogiast – sünteetiliste polümeeride ja lipiidide asemel kasutatakse ära proteiini ehitusomapära, mis on loodud tegema seda sama, mida meiegi saavutada tahame," sõnab dr Simon Richardson Greenwichi ülikoolist.

Samal teemal

5. november 2016, 04:00
Soojenev kliima paneb haigused vohama
27. jaanuar 2016, 14:05
Kaheksa üllatavat probleemi, mis on seotud ülekaaluga
22. jaanuar 2016, 16:51
Organismi kaitsjad on kohal! Saa teada, kust neid leida!

9 KOMMENTAARI

M
??? 2. veebruar 2016, 21:16
Mis see siberi katku tekitaja siis ikkagi on, kas see on viirusest põhjustatud haigus Või bakteriaalne? Tark autor märgib siin artiklis, lausa ühes la...
(loe edasi)
q
QQ 2. veebruar 2016, 18:33
Saad ühest haigusest lahti saad teise asemele ?
Loe kõiki (9)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee