Eesti uudised

Metsavana õpetab, kuidas ahvenauimelt ilma ennustada (40)

Teet Teder, 27. jaanuar 2016 06:00
Metsavana õpetab, kuidas ahvenauimelt ilma ennustada.Foto: Arno Saar

"Kolm päeva käisin kalal. Kaks esimest päeva oli null, aga siis läksin kolmandal päevalgi ja tuisu ja tormiga sain mitu ahvenat," kiidab metsavanaks hüütu Arvo Saidla ja näitab, kuidas ahvenauimelt ilma ennustada. 

"Siin nad mul on – erineva aastakäiguga ahvenad," ütleb metsavana, osutades vaevaga püütud väikestele röövkaladele elutoa laual tapeeditüki peal. "Uime pealt näitan, näed, siin ta on," lausub ta ja tõmbab kalal seljauime püsti. "Algusest hakkab peale, see on jaanuar, see on veebruar, see on märts."

Metsavana loeb kala seljauime kolme esimest osa saba poolt alates – mida tumedamat värvi on muidu heleda uime esimesed osad, seda külmem olevat kuu. Norra ilmatargad ennustavad ahvenauime pealt kogu aasta ilma, Saidla näeb seaduspärasusi ainult talve kohta. "Jaanuar oli täielikult tume, veebruaris on nii, et kuskil poole pealt läheb uuesti külmaks ja märtsis enam külma pole. Märtsis võib aga külma teha öösel," lausub metsavana ahvena uime piieldes. Tõepoolest, uime esimene vahe on must mis must, teine pisut heledam ja kolmas juba vaat et valge.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

05.08.2016
Metsavana: ilm külmaks ei kipu, sooja annab paar kuud kindlasti.
16.05.2016
Metsavana: 30kraadist kuuma sel suvel ei tule
11.04.2016
ILMATARK: püsiv soe tuleb mais

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee