Ajal, kui politsei ja kohtud püüavad meisse õiguskuulekust süstida roolijoodikute autosid konfiskeerides ning rusikakangelasi ja maksusahkerdajaid avalikult šokivangistades, istub kriminaalses joobes olles kraavi sõitnud riigikogu liige Toompea pehmes parlamenditoolis rahumeeli edasi ja keegi isegi ei imesta selle üle. Oleme leppimas paratamatuga, et skandaalid enam poliitikuid kohalt minema ei kanguta. Ei kanguta isegi mitte erakonna aukohus, maa- või ringkonnakohus. Ehk ainult riigikohus. Kui seegi.

Kas me muidugi peame leppima läbudega, mida fraktsiooni seminaride, valijakohtumiste või muude sarnaste nimede all meile kui maksumaksjale kinniplekkimiseks esitatakse? Keskfraktsiooni kaklusseminaril sai tüli alguse saunast ja alkoholist (mida pidi väidetavalt kriminaalse joobe saavutamiseks ikka piisavalt olema). Eesti valija pole seni harjunud, et poliitikud klaarivad erimeelsusi füüsiliselt, seni on rusikad argumendina mängu tulnud Venemaa ja Ukraina parlamendis. Martin Repinski korralekutsuv rusikahoop aga muutis kaasriigikogulase mitmeks nädalaks võimetuks tegema tööd, milleks rahvas ta Toompeale valis.

Pole ehk palju tahetud, et erakonnad ei korraldaks töö tegemise sildi all padujoominguid, et poliitikud ei kolgiks üksteist (või puuduks töölt, sest said koalitsioonikaaslaselt tappa), et seadused ei oleks jommis peaga kokku pandud või seaduseks hääletatud ning mis peamine – et poliitikud vastutaksid oma tegude eest.

Kui varem sundis avalikkuse surve ja sisemine häbitunne patustanud poliitikuid erru minema, siis nüüd jäävad juhtunut mäletama vaid patustajate küünejäljed armsaks saanud istumisaluse polstril. Selge jutu asemel kuuleme segaseid õigustusi ja keerutamist ning patustaja ei kiirusta sugugi Toompealt alla tulema. Ning ühtlasi pole näha, et keegi teda selleks tagant torgiks. Kõige vähem tema koduerakond: märgiks ju see äraspidise loogika järgi allajäämist valgetele jõududele.

Miks vajame poliitikuid, kelle ainsaks avalikuks kõrghetkeks jääb purjuspäine avarii, ootamatu abieluskandaal või alandav keretäis?

Jaga artiklit

11 kommentaari

M
mõte  /   10:22, 30. jaan 2016
Raiskame energiat väikeste asjadega, nägemata suurt pilti, mis meie elu paremaks muudaks
E
Eks ta ole,  /   16:58, 27. jaan 2016
erakonna esimees ees, jüngrid vaid järgivad.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis