(MATHIEU BELANGER)

„EV 100 tähistamine 24 miljoni euro eest aitab jätta ravimata kümnete tuhandete vanade inimeste hambad. Aga kui õnnelikud nad on, pudistades: mu iffamaa, mu õnn ja lõõm!" kirjutas kirjanik Kaur Kender.

Eelmisel nädalal läbis riigikogus esimese lugemise seadusemuudatus, mis võimaldaks pensionäridel kasutada proteesihüvitiseks ettenähtud summat ka hambaraviks. 255,65 eurot kolme aasta jooksul ei pruugi teatud hambaraviteenuste kallidust arvestades olla kuigi suur summa, kuid võimaldaks seaduseks saades paljudel Eesti pensionäridel just oma hammastest pikemalt rõõmu tunda. Paraku ei puuduta hammaste kehv seisukord ainult vanureid. Üldise hambaravihüvitise kaotamine 2009. aastal on jätnud sügava jälje – kui hambaarstilt saadavat arvet kardetakse rohkem kui puurimisvalu, pole ime, et koos hüvitiste kaotamisega vähenes ka hambaarstil käijate hulk. Kahjuks tähendab see sedagi, et mõne tänaseks krooniliseks (ja rahakotile võimatult koormavaks) muutunud hambamure taga võib olla õigel ajal ärajäänud kontroll.

Hambaarstide liidu sõnul peaks inimestele hüvitama esmase kontrolli, raviplaani koostamise, mädakolde avamise, valutava hamba väljatõmbamise ja hambaaukude täitmise ajutise täidisega. Kuni pooleni ravikuludest ulatuvast omaosalusest hoolimata paneks selline hammaste esmaabi nii mõnegi inimese laiemalt naeratama. Sellise lahenduseni läheb siiski vast aega, sest haigekassa ja hambaarstid on eri meelt, kas haigekassa peaks maksma arstidele hinnakirja alusel või maksma hüvitise patsientidele välja. Ühel juhul kardetakse raviteenuste kehva kättesaadavust, teisel juhul, et hambaarstid tõstavad hindu.

Kahjuks pole seni kuulda olnud, mida pakutakse neile, kellel jääb esmaabist väheks, pensionieani veel paar aastakümmet oodata, ja kes ei saa endale tervet naeratust parima tahtmisegi juures lubada. Riigi tagatud hambaravilaen, proteesihüvitis? Või aitab vaid muutumissaatesse väljavalituks osutumine?

Jaga artiklit

72 kommentaari

M
miinimumpalgaline hambutu  /   17:27, 25. jaan 2016
Vaesus ja hammasteta elu ongi lihtsa eestlase tulevik selles riigis.
H
Hell Mai  /   15:25, 25. jaan 2016
Tänu sellele artiklile meenu, et vajutasin täna viimas hambapasta tutsu harjale. Peab poodi minema kuna veel on mida pesta:)

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis