(LAURA OKS)

Riigikogu võttis hiljuti vastu seaduse, millega langetati valimisiga kohalikel valimistel 18. eluaastalt 16. eluaasta peale. Õhtuleht uuris ühiskonnaõpetuse õpetajatelt, kas 16aastased on valimiskastide juurde minekuks valmis.

 

Liis Reier ja Madis Somelar, Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Selts: EAÜSi korraldatud VI Eesti ajalooõpetajate kongressil korraldati nii-öelda referendum. Küsisime, kas 16aastastele KOV tasandil valimisõiguse andmist toetatakse. Jah-vastanuid oli 58, ei-vastanuid 108.

On võimalik, et koolinoored, kes on värskelt saavutanud ühiskonnaõpetuse õpitulemused, on valijatena vähemalt sama kompetentsed keskmise valijaga võrreldes. Seega võib olla väga oluline, et 16aastaseid kaasates õnnestub tasakaalustada vananeva elanikkonna vaateid. Riigil peab olema aga selge arusaam, kuidas õpilasi selleks väljakutseks koolis ette valmistatakse. Õpitulemuste välishindamine on näidanud, et meie õpilaste keskmine analüüsioskus on tagasihoidlik – põhjalik analüüs ja järelduste tegemine ei ole paljudele õpilastele veel gümnaasiumi lõpukski jõukohased.

Kui riik annab koolile ülesande valmistada noori ette valimisteks juba 16aastasena, tuleb näidata ka vastavad vahendid – midagi tuleb õppekavas kärpida, kui KOV toimimist ja demokraatia aluseid juba põhikoolis senisest põhjalikumalt õpetada. Praegu on põhikooli ühiskonnaõpetuse ainekavas kõik olemasolevad teemad tähtsad, seega ei ole mõistlik anda õpetajatele ülesannet mõni teema ainekavast välja võtta, et teha ruumi uuele. Samuti on muutused välishindamises toonud kaasa olukorra, kus riigil praktiliselt puudub objektiivne tagasiside pädevuste ja õpitulemuste saavutamisest ühiskonnaõpetuses – ühiskonnaõpetuse 9. klassi viimane riiklik tasemetöö toimus 2005. aastal; 2006. aastast on võimalik põhikooli lõpus sooritada ühiskonnaõpetuse valikeksam, mis on kadumas.

Pikemas perspektiivis võib 16aastastele KOV tasandil valimisõiguse andmine siiski olla kasulik, sest hakates neid teadlikult ette valmistama poliitiliste valikute langetamiseks, kasvatame sellega valijaskonna pädevust üldiselt.

Jaga artiklit

53 kommentaari

M
Mis tähendab "kas on valmis"?  /   17:55, 25. jaan 2016
See, kuidas noor ja kogenematu tegelane riigi juhtimisega hakkama saab, näeme ju igapäevaselt.
Nüüd võtke vanust veel alla ja mõelge, milleni see viib? Vastust pole vaja mitut korda arvata - OMA RIIGI KADUMISENI (ärgem unustagem, et "riikidel sõpru ei ole" nagu kogenumad on öelnud).
Valimisel pole tark otsus mitte EA vaid MÕISTUSE, ARU taga. Ka vana inimene võib reffe siiski valida, kui nende poliitika enam mitte kuidagi riiki edasi ei vii...
M
mida on  /   16:10, 25. jaan 2016
noor noks valima, valitsus on hulluks läinud, seda tehakse ainult sellepärast et valijate arvukuse protsenti tõsta. Kui 16 aastane suitsu osta ei või, viina osta ei või, naist võtta ei või, no kustkohast siis see valimine nüüd äkitselt lubatud.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis