Eesti uudised

Sotsiaalministeerium peab vajalikuks õdede ja hooldajate arvu suurendamist (5)

Toimetas Piret Pappel, 22. jaanuar 2016 16:11
Pilt on illustratiivneFoto: ARNO SAAR
„Eesti vajab sel ja järgmistel aastatel aina enam tervishoiutöötajaid, esmajärjekorras peame leidma võimalused õdede ja hooldajate arvu suurendamiseks Eesti tervishoius," rõhutas tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tervishoiutöötajate kollektiivlepingu läbirääkimiste avamist kommenteerides.

Minister Ossinovski sõnul seisab tervishoiu korraldamisel ees mitmeid rahvastiku arengust tulenevaid väljakutseid. „Tööealine elanikkond Eestis järjest väheneb, mis tähendab, et tervishoiu korraldust tuleb selgelt arendada efektiivsemaks. Ehkki sel aastal peame rääkima tugiteenuste personalikärpest, siis tervishoiutöötajate arvu tõstmine on hädavajalik," rääkis Ossinovski.

Sotsiaalministeerium on tänavu võtnud tähelepanu alla tervishoiutöötajate vajaduse prognoosi järgnevaks kümnendiks ning alguse on saanud esmatasandi tervisekeskuste rajamine, mis suurendab perearstide ja esmatasandi tervishoiuteenuste rolli. Taotlusvoor tervisekeskuste rajamise projektidele kestab 9. maini.

„Toetan palgaläbirääkimiste algust ja soovin osapooltele edukat diskussiooni, kus üksteist kuulatakse ära. Loodan, et aasta jooksul sünnib osapooli rahuldav kollektiivleping," sõnas Ossinovski. „Kollektiivlepingu tulemusel on tervishoiutöötajate palgad olnud pidevas tõusus ja see kindlasti peab jätkuma, et vähendada tervishoiuspetsialistide äravoolu."

Viimase kahe kollektiivlepingu tulemusel on töötasu alammäärad tõusnud igal aastal. Eelmine kollektiivleping perioodiks 2015-2016 tõstis arstide, õdede, hooldajate ja teiste tervishoius töötavate spetsialistide minimaalset brutotunnitasu 25 protsenti. Tänavu on eriarstide töötasu alammäär 10 eurot tunnis, õdedel ja ämmaemandatel 5,5, kiirabibrigaadi liikmetel 4,7 ja hooldustöötajatel 3,3 eurot tunnis.

Arstide liit, tervishoiutöötajate kutseliit ja õdede liit alustasid täna tööandjate organisatsioonidega läbirääkimisi üleriigilise kollektiivlepingusõlmimiseks aastateks 2017–2018. Tööandjaid esindavad haiglate liit, kiirabi liit ja perearstide selts.
Haigekassa ja sotsiaalministeerium osalevad läbirääkimistel tervishoiu korralduse ja rahastamise eest vastutajatena. Ministeeriumi esindajana osales täna alanud läbirääkimistel terviseala asekantsler Ivi Normet.