Kommentaar

Einar Ellermaa | Kas IRL leiab oma repertuaari ja publiku üles? (3)

Einar Ellermaa, Elutark.ee toimetaja , 22. jaanuar 2016, 16:34
Margus Tsahkna räägib Isamaa ja Res Publica Liidu uuest tulemisest, ambitsioonikast ja maailmavaatel põhinevast programmist „Isamaa 2.0“. Inimesed arutavad, kas IRL leiab oma repertuaari ja publiku uuesti üles.

Rahvuslik Koonderakond Isamaa asutati 1992. aasta novembris pärast samanimelise valimisliidu võitu riigikogu valimistel. Hendrik Sal-Saller nimetas oma ansambli Smilersiks 1993. aastal. Partei ja bänd on seega ligikaudu sama vanad kui uus iseseisev Eesti riik. 

Isamaa algus oli vägev ja unustamatu. Nende 1992. aasta hitti „Plats puhtaks!“ teadsid isegi koolilapsed. Sõnum oli väga selge ja kergesti arusaadav.

 

Smilersi lugu: stiil ei muutu

 

Smilersi algus ei olnud vägev ja unustamatu. Esimene album ilmus 1994. aastal ingliskeelsena Soomes ja kandis bändi nime. Kaks aastat hiljem ilmus Soomes album „Take Five“.

Smilersi edu Eestis algas alles 1997. aastal albumiga "Olen kuul". 1998. aasta album "Mõistus on kadunud" ja selle hitt "Tantsin sinuga taevas" lennutas Smilersi Eesti muusikataeva tippu. Laul valiti Raadio 2 aastahitiks, Eesti muusikaauhindade aasta hittlooks ja Kuldse Plaadi aasta raadiohitiks.

2001. aastal ilmus album „Jalgpall on parem kui seks“. Selle nimilugu ja „Meteoriitide sajus“ teab iga lapski. 2003. aastal ilmus "Ainult unustamiseks". Nimilugu ja laulu "Käime katuseid mööda" teab igaüks. 2013. aastal võideti jälle Raadio 2 aastahiti hääletus lauluga "Mojito". Ja nii edasi. Neid ja kümneid teisi tuntud lugusid esitab bänd igal esinemisel, sest need annavad talle näo. Igal aastal superhitti ei tule, aga kontserdil tahetakse ikka ka vanu lugusid kuulata. Sal-Saller laulab ikka samamoodi ja pillimehed mängivad ikka samamoodi.

 

IRLi lugu: stiil muutub

 

Riigikogu valimised on erakonnale nagu bändi suur tuur ja valimised väiksem tuur, mille ajaks aetakse end vormi ja lepitakse kokku repertuaar.

IRLi bändi tuli 2006. aastal pärast liitumist Res Publicaga palju uusi liikmeid. Enne 2007. aasta tuuri ehk riigikogu valimisi tegi vanade olijatega liitunud poistebänd selgeks, et rahvas vajab uut värsket repertuaari ja uusi värskeid tegijaid.

Võeti tööle konsultandid, kes ütlesid, et Tanel Padar ja The Sun teevad praegu ilma ja me peame samamoodi mängima. Miks mitte proovida mõnedes lugudes puhkpillirühma ja mõelda tantsutüdrukute peale? Rahvas peab tundma, et neile mõeldakse. Ja kui lisalugu nõutakse, siis miks mitte teha midagi sellist nagu Mari-Leen teeb. Tema „Rahutu tuhkatriinu“ on tänavu ju hull hitt, läheb peale nii noortele kui ka vanadele, kellel on Dingo-nostalgia.

Tuttav IRLi valija ütles mulle tol 2007. aastal enne valimisi, et ta ei vali vist enam Isamaad, sest ei tea enam oma ringkonna kandidaate ja nende lubadused on imelikud. Pärast ütles, et ta siiski leidis ühe vana isamaalase, oma ringkonna neljanda numbri, ja valis tema.

Enne 2011. aasta tuuri ehk riigikogu valimisi ütlesid nõuandjad, et bänd peab olema veel rahvalähedasem ja stiililiselt mitmekesisem. Miks mitte alustada kontserte ühislauluga „Sauna taga tiigi ääres“ ja lisada kuskil keskosas pisut džässisugemeid? Äkki kontserdi lõpus mängida ainult soovilugusid, näiteks „Õllepruulijat“? Ja kindlasti peaks võtma snitti Koit Toomelt, tema "Mälestused" on ju megahitt! Kujutage ette, kui Smilersile oleks niisugust nõu antud ja bänd olekski nii teinud? See oleks olnud kindel kabelimats.

Aasta pärast seda tuuri hakkasid vanad IRLi bändist lahkuma, sest nad ei saanud enam oma laule laulda. Uued tegijad pidasid neid laule vanamoodsaks. Uus repertuaar ja uued esinejad olid täielikult võimu saanud.

Tuttav IRLi valija ütles mulle tol 2011. aastal enne valimisi, et ta ei vali vist rohkem Isamaad, sest ta ei tea enam oma ringkonna kandidaate ja nende lubadused on imelikud. Pärast ütles, et ei valinudki.

Enne 2015. aasta tuuri ehk riigikogu valimisi ütlesid nõuandjad, et ajast ei tohi maha jääda. Tuleb unustada rokk ja mängida nagu Curly Strings.

Tuttav IRLi valija ütles mulle enne valimisi, et ta ei vali enam kunagi Isamaad, sest kandidaadid on talle täiesti võõrad ja lubadused on ka täiesti imelikud. Ei valinudki.

 

IRLi lubadused

 

Mis lubadused valimisaastail meelde jäid?

2007: Toetusprogramm lastega peredele, kes on võtnud eluasemelaenu oma kodu ostmiseks või renoveerimiseks. Riiklik programm, millega varustatakse põhikooli viimase klassi õpilased sülearvutitega.

2011: Tasuta eestikeelne kõrgharidus ja vähekindlustatuile õppetoetus. Kodualuse maa maamaksu kaotamine.

2015: Madalapalgaliste maksureform.

Ilmselt nende kohta ütles Margus Tsahkna „Kahekõne“ saates: „Me oleme tegelnud väiksemate asjadega, millest inimesed ei ole aru saanud.“

Nende aastate jooksul on paljudest headest bändidest palju liikmeid lahkunud või surnud, aga laulud on ikka samad. Kunagisi Isamaa laule laulavad aga teised esitajad.

Margus Tsahkna meenutas uhkusega ka kunagisi suuri asju ehk programmi „Isamaa 1.0“: „Omandireform ja riigiettevõtete erastamine. Vene vägede lahkumine. Proportsionaalne tulumaks. Majanduse avanud protektsionistlike meetmete kõrvalelükkamine. Riigieelarve tasakaalu põhimõte. Madal laenukoormus. Ajateenistusel põhinev riigikaitsemudel ja palgaarmee ärahoidmine, NATO ja Euroopa Liiduga täisliikmelisus, ID-kaart ja e-riik, konservatiivne kodakondsus- ja keelepoliitika. Ja samuti muuseas sisserände piirarv, mis tookord kehtestati ja on nüüd Eestis olemas.“

Mis see  muud on kui meeldetuletamine, et need on meie hitid, mida nüüd kõik laulavad.

Kuulutus on tehtud, et võtame vana repertuaari tagasi ja teeme sellele uue moodsa saundi. Aga kas teiste bändide juurde kolinud publik tuleb tagasi? Ja mis saab nendest, kes ütlesid, et peab tegema nagu Tanel Padar ja The Sun, nagu Mari-Leen, nagu Koit Toome, nagu Curly Strings ning esitama ka „Sauna taga tiigi ääres“ ja Õllepruulijat“? Nemad ei taha ju samuti lavalt ära minna, vaid soovivad edasi laulda.  

3 KOMMENTAARI

g
G 23. jaanuar 2016, 11:02
NO MIKS PEAKS NORMAALNE INIMENE TOETAMA SELLISEID KLOUNE KES TEEVAD SUURTE SUMMADE EEST PLAANE KUIDAS PETTUSI RAHVALE MEELDIVAMAKS MUUTA VÕI MISMOODI PEAB TÄISKASVANUD PARTEILANE RAHVAGA SUHTLEMA. hAKAKU TÖÖLE JA POLE VAJA MINGEID SKEEME TEHA, VAID TEOD NÄITAVAD KES SA OLED.
v
Valisin kunagi ERSP-d, 22. jaanuar 2016, 22:06
siis Isamaad. IRL-i pole kordagi valinud. Algusest peale ei äratanud usaldust. IRL- aeg on lootusetult läbi. Täna on ainus lootus tulevikuks EKRE.
Loe kõiki (3)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee