Eesti uudised

GALERII | Vaata lennukipomme ja granaate, mille Lõuna-Eesti pommigrupp 2015. aastal kahjutuks tegi 

Õhtuleht.ee, 22. jaanuar 2016 15:36
Lõhkekehale sarnane! Tanki periskoopFoto: Lõuna-Eesti pommigrupp
2015. aasta oli Lõuna-Eesti pommigrupi demineerijatele töine ja väljakutsetele sõideti 381 korral. Lõuna-Eesti pommigrupi juhataja Kalvar Tammise sõnul oli kõige rohkem väljakutseid - kokku 302 - lahingumoona leidudele.

Lõuna-Eesti demineerijad tegid hävitamisega ohutuks kokku 753 lõhkekeha, 102 433 padrunit ning 6,5 kg lõhkeainet. Aasta aastalt muutub halvemaks peidus olevate lõhkekehade seisukord.

Samal teemal

Seetõttu on leidude transportimine plahvatusohu tõttu liiga riskantne ja need tuleb hävitada leiukohas. 2015. aastal tuli leiukohas hävitada lõhkekehasid 80 korral. 2014. aastal hävitati leiukohas 76 ja 2013. aastal 54 lõhkekeha.

Enim leitakse plahvatusohtlikke lõhkekehi metsast ja põldudelt (möödunud aastal kokku 206 korral), kuid möödunud aastal oli lisaks palju leide renoveeritavates või lammutatavates hoonetes (65 korral).

Üks väljakutse liik, mis demineerimistööde statistikas kajastub on „muu". Selle kategooria alla liigituvad väljakutsed, kus leiukohal selgub, et tegemist ei olnud lõhkekehaga. Tammine rõhutas, et vaatamata sellele ei ole demineerijate jaoks olemas valeväljakutseid!

Kui kahtlete, millega on tegu, siis tuleb hädaabinumbri 112 kaudu leiust alati teavitada demineerijaid ja meie spetsialistid selgitavad, kas asi on ohtlik või mitte. Mitte mingil juhul ei tohi tundmatut eset liigutada või täpsemaks uurimiseks välja kaevata. Enamus hiljem muuks objektiks osutunud leidudest meenutab esmapilgul vägagi lõhkekeha (vaata pildigaleriid) ja demineerijad suhtuvad igasse kutsesse täie tõsidusega.

"Pommigrupi demineerijate poolt suur tänu kõikidele, kes teatasid hädaabinumbril 112 plahvatusohtlikest esemetest. Tublidele Lõuna-Eesti inimeste abil suutsime puhastada Eestimaad paljudest ohtlikest sõjajäänukitest ning see aitab luua turvalisemat tulevikku. Jätkame turvalisuse kasvatamist koos ka käesoleval 2016. aastal. Ärge kartke meie teavitamist, sest demineerijad on väga abivalmid ja alati valmis reageerima, et ohte kõrvaldada."

Samal teemal

09.02.2017
Ärev olukord Düsseldorfis: leiti ohtlik lennukipomm, evakueeritakse ligi 8000 inimest
17.03.2015
PILTUUDIS: Metsaistutajad leidsid miini
28.02.2015
Avasta Eestimaad: kust leiame jälgi sõjategevusest?