Andres HerkelFoto: Teet Malsroos
Toimetas Piret Pappel 22. jaanuar 2016 14:29
Vabaerakonna esimees Andres Herkel saatis rahandusministrile päringu riigiasutuste krediitkaartide kasutuse ulatuse ning järelevalve kohta. Tema sõnul ei ole laialt levinud krediitkaartide kasutamise praktika piisavalt läbipaistev ja küsimuste eesmärk on selgitada, kuidas nende kasutamise korda muuta.

„On mõistetav, et erandlikel juhtudel on ametnikule asutuse krediitkaarti vaja, kuid ei saa nõustuda sellega, et neid peab massiliselt kasutama. Politsei- ja piirivalveametil on näiteks lausa 51 krediitkaarti.

Sellise makseviisi levik avab võimalusi avaliku raha kuritarvitusteks ja põhjustab tõsiseid probleeme aruandlusega. Selle pärast on aeg seda valdkonda põhjalikult muuta, kehtestades väga selged ja ranged reeglid," ütles Herkel.

„Kiireloomulisi ja tööks vajalikke oste on võimalik teha ka nii, et teenusepakkuja väljastab arve ja asutus maksab kinni või ametnik maksab oma rahast ja siis esitab põhjendatud avalduse kulude hüvitamiseks, millest asutus võib reeglite rikkumise korral keelduda," lisas ta.

Herkeli sõnul soovib Vabaerakond lähemalt uurida, kui palju on kaarte iga ministeeriumi haldusalas, millised on järelevalvemehhanismid, kui suuri kulusid pidi riik kandma krediitkaardimaksetega ning seejärel teha valitsusele ettepanekud olukorra parandamiseks.

„Avalikkusel puudub põhjalik ülevaade asutuste kaartidega tehtud kulutustest ning järelevalvetegevuse tulemustest. Kui eesmärgiks on avaliku sektori kulutuste läbipaistvus, siis peavad riigiasutused tegema põhjalikke ülevaateid krediitkaartide kasutamisest," sõnas Andres Herkel.