Taani immigratsiooni- ja integratsiooniminister Inger Stojberg.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 22. jaanuar 2016 12:10
Saksamaa lõunapoolsed liidumaad konfiskeerivad pagulastelt väärtasjad tasuks riigis viibimise eest. Taani kavatseb sisse viia samasuguse korra.

"Sularaha ja väärtasjad peavad olema võimude poolt kaitstud, kui need ületavad 750 eurot ning kui isikul on maksmata arve või tal tuleb maksta arvet,“ ütles Baierimaa siseminister Joachim Herrmann ajalehele Bild.

Baden-Württembergis konfiskeerib politsei pagulaselt sularaha ja väärtesemed väärtuses üle 350 euro, vahendas rt.com.

Pagulaste isiklike asjade konfiskeerimisega teostavad Saksa liidumaad föderaalseadusi, mis nõuavad varjupaigataotlejatelt nende endi ressursside kasutamist enne liidumaalt abi saamist. "Juhul, kui sa taotled seal asüüli, pead sa ära kasutama oma sissetuleku ja varanduse enne abi saamist, kinnitas Saksamaa föderaalvalitsuse integratsiooni ülemvolinik Aydan Ozoguz rõhutades, et kõnealuse varanduse hulka kuuluvad perekonna juveelid.

Taani liigub seaduse suunas, mis samuti võimaldab valitsusel konfiskeerida pagulastelt raha ja väärtesemed. Taani peaministri Lars Lokke Rasmusseni parempoolsel vähemusvalitsusel on sellele seaduseelnõule piisav toetus, et see 26. jaanuaril parlamendi hääletusel läbi läheks. Eelnõu, mille viimane lugemine oli neljapäeval, lubab Taani võimudel võtta pagulaselt sularaha ja väärtasjad, jättes talle alles 10 000 Taani krooni (ca 1340 eurot). Konfiskeeritavate väärtasjade hulka ei kuulu abielusõrmused ja muud isikule emotsionaalset väärtust omavad esemed.

Kolmapäeval hääletas Euroopa Parlament, et nõuda Taanit saatma Brüsselisse ametlikku esindajat, kes peab selgitama riigi plaane konfiskeerimise osas, edastas Taani meedia. Taani immigratsiooni- ja integratsiooniminister Inger Stojberg on aga korduvalt rõhutanud, et "Taani immigratsioonipoliitikat otsustatakse Taanis, mitte Brüsselis“.

Peatselt hääletamisele tuleva seaduseelnõuga muutuksid pikemaks ka perekondade taasühinemised – pagulane peab ootama perekonna Taanisse ületoomist varasemast ühest aastast kolme aastani. Seda sätet on rünnanud Taani inimõiguste instituudi direktor.  

Taanis registreeriti eelmisel aastal kokku 21 000 varjupaigataotlust, kuuludes Soome, Austria, Saksamaa ja Rootsi kõrval ihaldatuimaks asüülitaotlejate sihtriigiks Euroopa Liidus. Nende tulv on tekitanud mõnes Taani piirkonnas pingeid kohalikega, vähemalt kolmes linnas on langenud naised pagulaste seksuaalrünnakute alla.

Euroopas jätkub sisserännukriis, mis on suurim alates 1945. aastast. Arvatakse, et sel aastal varjupaigataotlejate hulk suureneb.

Eelmisel aastal sisenes Euroopasse üle ühe miljoni pagulase, kellest enamus olid ÜRO andmetel Süüriast, kus kodusõjas on hukkunud ligikaudu 250 000 inimest ning kust alates 2011. aastast on välja rännanud 12 miljonit inimest.