Maailm

Lisatud link uurimiskomisjoni raportile.

Uurimiskomisjon: Aleksandr Litvinenko võidi mõrvata Putini enda käsul (20)

Õhtuleht.ee, 21. jaanuar 2016 11:37
Mõrvatud spiooni lesk Marina Litvinenko ja poeg Anatoli saabuvad kohtusse uurimisraportit kuulama Foto: JUSTIN TALLIS
Endine KGB töötaja Aleksandr Litvinenko võidi tappa Vene juhtkonna korraldusel, vahendas Guardian uurimiskomisjoni raportit.

Litvinenko suri 2006. aastal polooniumimürgistusse. Tema tapjad on kaks Vene agenti - Andrei Lugovoi ja Dmitri Kovtun, kes võisid uurijate arvates täita Venemaa salateenistuse FSB käsku. Tõenäoliselt teadsid agendid, et nad kasutavad surmavat mürki, kuid ei pruukinud teada, et see on radioaktiivne.

Samal teemal

Uurimiskomisjoni juht sir Robert Oweni sõnul on selle versiooni kasuks kaalukaid tõendeid, mis pärinevad luureteenistustelt. Oweni arvates tuli käsk Litvinenko kõrvaldamiseks tolleaegselt FSB juhilt Nikolai Patruševilt ja selle kiitis heaks president Putin.

Uurimisraport põhjustab Suurbritannia valitsusele suurt diplomaatilist pinget. Litvinenko sai enne surma Briti kodakondsuse ja peaminister Cameron peab kuidagi reageerima faktile, et tema riigi alam tapetakse teise riigi agentide poolt. Pealegi täiesti avalikult ja üliohtliku radioaktiivse polooniumiga, mis kujutab suurt terviseriski paljudele inimestele.

Elu lõpus Briti luure heaks töötanud Litvinenko jõi  ühes Londoni hotellis mürgitatud teed. Haiglas surivoodil ütles ta, et tema tapmiskäsk võis tulla otse Putinilt.

Litvinenko lesk Marina ütles, et on uurimistulemustega rahul, kuid sooviks näha Suurbritanniat tegutsemas ja Vene spioone ja diplomaate välja saatmas.

Briti siseminister Theresa May kommenteerib raportit pärastlõunal Briti parlamendi alamkojas.

Üks võimalikest tapjatest - Andrei Lugovoi - on nimetanud süüdistusi absurdseteks. Kogu raport näitab tema sõnul üksnes brittide viha Venemaa vastu.

Mõned tundmatuks jääda soovivad Vene valitsusallikad ennustavad kommentaarides Venemaa uudisteagentuurile RIA, et raport tekitab Londoni ja Moskva suhetes tõsise kriisi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee